POLSKI SIERPIEŃ - 37. rocznica strajków na Wybrzeżu

aktualizacja: 14-08-2017, 16:39

Trwające przed dwa gorące sierpniowe tygodnie strajki objęły początkowo Trójmiasto, później całe Wybrzeże i zakłady w innych regionach kraju. Solidarny zryw polskich robotników wywarł nieoceniony wpływ na społeczeństwa wszystkich państw bloku wschodniego.

14 sierpnia 1980 r. najważniejszy strajk rozpoczęły Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża w Stoczni Gdańskiej. 

Tablice z 21 postulatami strajkujących robotników
Zobacz więcej

Tablice z 21 postulatami strajkujących robotników

Europejskie Centrum Solidarności

Tego dnia pod kierownictwem Bogdana Borusewicza Jerzy Borowczak, Bogdan Felski i Ludwik Prądzyński wywołali strajk początkowo na wydziałach K-1, K-3, C-5 oraz wydziałach silnikowych. W południe stanął już prawie cały zakład, a robotnicy na wiecu złożyli żądania. Wśród nich znalazły się:

- przywrócenie do pracy zwolnionej Anny Walentynowicz;
- uczczenie pomnikiem ofiar Grudnia'70;
- bezpieczeństwa wszystkich strajkujących; 
- podwyżki płac o 2 tysiące złotych;
- przyznanie robotnikom dodatków drożyźnianego i rodzinnego w wysokości analogicznej do zasiłków otrzymywanych przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa.

Rządowa agencja prasowa zaprzeczyła jednak pogłoskom o 'przestojach w pracy'.

Tego dnia do Stoczni dotarł też Lech Wałęsa, który przejął przywództwo w strajku. Ten stoczniowy elektryk został zwolniony w 1976 r. za działalność w nielegalnych Wolnych Związkach Zawodowych.

Geneza sierpniowych strajków, które doprowadziły do powstania pierwszego za żelazną kurtyną niezależnego od partii związku zawodowego, ma swoje źródło w kryzysie gospodarczym, jaki objął Polskę w drugiej połowie lat 70. 

Załamaniu uległa gospodarka niepotrafiąca unieść obciążeń związanych z kosztem obsługi zadłużenia zagranicznego. W poprzednich dekadach centralnie sterowany przemysł stworzył tak wielkie potrzeby energetyczne, że normą stało się czasowe wyłączanie prądu nawet dla odbiorców indywidualnych. Państwo przestawało działać. Po latach wiemy, że nawet "zima stulecia" nie była nadzwyczajnym zjawiskiem meteorologicznym, większe opady śniegu służyły jednak propagandzie do wytłumaczenia niemożności zapewnienia przez państwo podstawowych świadczeń.

>>>POZNAJ HISTORIĘ RADOMSKIEGO CZERWCA'76

23 września 1976 r. powołano Komitet Obrony Robotników, który na szeroką skalę wspierał represjonowanych po strajkach w Radomiu i Ursusie. W kolejnych miesiącach powstały kolejne organizacje: Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Studenckie Komitety Solidarności, Towarzystwo Kursów Naukowych, Wolne Związki Zawodowe, komitety chłopskie, Ruch Młodej Polski, Konfederacja Polski Niepodległej i inne. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Historii / POLSKI SIERPIEŃ - 37. rocznica strajków na Wybrzeżu