Polskie firmy w misji JUICE. Pomogą zbadać księżyce Jowisza

opublikowano: 31-03-2023, 13:37
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przed nami kolejna szansa na eksplorację kosmosu. W realizację misji Europejskiej Agencji Kosmicznej zaangażowani zostali polscy naukowcy i inżynierowie.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • które podmioty z Polski biorą udział w misji
  • jaki był ich wkład w badanie kosmosu
  • jak dużo polskich firm uczestniczy w międzynarodowych misjach
  • jaka jest polska specjalizacja kosmiczna

W pierwszym tygodniu kwietnia otwiera się tzw. okno startowe dla misji Jupiter Icy Moon Explorer (JUICE), w którym wystrzelona może zostać rakieta z sondą. Celem jest zbadanie cech fizykochemicznych satelitów Jowisza (w grę wchodzą głównie Europa, Kallisto i Ganimedes), m.in. świadczących o istnieniu warunków do powstania życia. Dotychczasowe analizy sugerują, że pod skorupami lodu może znajdować się słona woda, co zwiększa prawdopodobieństwo występowania związków organicznych. Misja ma wystartować 13 kwietnia z kosmodromu w Gujanie Francuskiej.

Kosmiczne technologie:
Kosmiczne technologie:
Przedstawiciele firmy Astronika zostali zaangażowaniu w prace nad instrumentami wykorzystywanymi do realizacji misji JUICE. To polski wkład w eksplorację przestrzeni kosmicznej.
materiały prasowe

Czujniki, odbiorniki i sondy made in Poland

W przygotowaniach do misji organizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (European Space Agency – ESA) wzięły udział zespoły inżynierów i naukowców z 16 europejskich państw, a także Stanów Zjednoczonych, Japonii i Izraela. Znaleźli się wśród nich także Polacy. Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) oraz firma Astronika zostały zaangażowane do opracowania trzech z dziesięciu instrumentów, które zostaną użyte do prac w kosmosie.

400

Tyle firm i instytutów działa w branży kosmicznej w Polsce. 150 z nich jest angażowanych bezpośrednio do projektów technologicznych, np. związanych z misjami kosmicznymi (dane POLSA).

Dr Hanna Rothkaehl z CBK PAN, wyjaśnia, że jednostka ta przewodziła pracom nad konstrukcjami mechanicznymi i komputerem głównym przyrządu pod nazwą Radio & Plasma Waves Investigation (RPWI), składającego się z szeregu czujników, odbiorników i sond.

- CBK PAN jest współtwórcą narzędzia badającego pole elektromagnetyczne w szerokim zakresie częstotliwości. Pełnimy też rolę lidera zarządzającego konstrukcją i przygotowaniem urządzenia oraz programu do zbierania, przetwarzania i publikowania zebranych danych – precyzuje przedstawicielka centrum.

Astronika natomiast wspólnie z CBK PAN pracowała nad dwoma rodzajami urządzeń RPWI - antenami RWI (Radio Wave Instrument) oraz wysięgnikami LP-PWI (Langmuir Probe - Plasma Wave Instrument).

Panorama krajowego sektora kosmicznego

Sektor kosmiczny w Polsce istnieje zaledwie nieco ponad dekadę. Przez ten czas zdobywał kompetencje konieczne m.in. do projektowania i produkcji aparatury wykorzystywanej w międzynarodowych misjach.

„Dotychczasowa polska specjalizacja to głównie różnego rodzaju czujniki, analizatory i penetratory geologiczne, które mają już ugruntowaną renomę. Można zauważyć, że projektanci dużych misji międzyplanetarnych coraz częściej w pierwszej kolejności zwracają się z tym do naszych specjalistów. Wszystko jednak wskazuje, że najbliższe lata udowodnią gotowość naszego kraju do samodzielnego realizowania kompletnych projektów o wysokim stopniu skomplikowania, co będzie kolejnym krokiem ku dołączeniu do elity państw biorących aktywny udział w eksploracji przestrzeni kosmicznej” – zaznaczył prof. Grzegorz Wrochna prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), cytowany w komunikacie.

12 tys.

Prawie tyle osób, według POLSA, zatrudnia polski sektor kosmiczny.

Z informacji uzyskanych w POLSA wynika, że Polska bierze udział w 11 z 24 misji przygotowywanych obecnie przez ESA. Kolejne zaplanowane to m.in.: EarthCARE, EUCLID, PROBA-3, Extremely Large Telescope, Electra, Plato, Ariel, Comet Interceptor i Athena.

Aparatura tworzona lub współtworzona przez Polaków była wysłana z kosmos w ponad 80 misjach, np. CASSINI-HUYGENS, ROSSETTA, BEPICOLOMBO, Ops-sat, SOLAR ORBITER.

Firmy z krajowego sektora kosmicznego specjalizują się głównie w robotyce, automatyce i mechatronice. Odpowiadają m.in. za projektowanie i budowę systemów zasilania urządzeń pokładowych, systemów optycznych i komunikacyjnych satelitów oraz oprogramowanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane