Polskie maszyny będą pracować w rosyjskich kopalniach

Spółka z grupy KGHM złożyła najlepszą ofertę na dostawę maszyn górniczych dla rosyjskiego kombinatu PAO Gaiski GOK.

Zanam Vostok, to spółka KGHM Zanam należąca do miedziowego kombinatu. Coraz dynamiczniej rozwija działalność na rosyjskim rynku. PAO Gaiski GOK właśnie uznał jej ofertę na dostawę maszyn górniczych za najkorzystniejszą.

– Elementem naszej strategii jest zdobywanie rynków zagranicznych przez spółki grupy kapitałowej KGHM. W te założenia wpisuje się nasz producent maszyn górniczych, czyli KGHM Zanam. Firma zdobyła już duży kontrakt na rynku niemieckim, a teraz była najlepsza w przetargu na rynku rosyjskim. Dostarczymy tam ładowarki i wiertnice – informuje Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź.

Kontrakt podpisany przez Zanam Vostok dotyczy dostaw 12 maszyn górniczych dla rosyjskiej firmy. Pierwsza dostanie dostarczona jeszcze w tym roku, a cały kontrakt zostanie zrealizowany w 2022 r. Wartości umowy nie ujawniono.

– Najważniejszym kryterium postępowania przetargowego nie była cena, ale przede wszystkim jakość maszyn – podkreśla Bernard Cichocki, prezes KGHM Zanam.

Istotne znaczenie miał też zaoferowany przez polską grupę zakres wsparcia serwisowego.

- Jest to już trzeci kontrakt, który podpisaliśmy z rosyjskim klientem – przypomina Bernard Cichocki.

W maju 2020 r. grupa podpisała umowę na dostawę dla kopalni Gaiski GOK dziesięciu maszyn: sześciu ładowarek ŁK-1M i czterech wozów transportowych SWT-3K. W lutym 2019 r., zawarty został natomiast kontrakt na dostawę dziewięciu ładowarek ŁK-1M.

– Innym ważnym kierunkiem eksportowym dla naszych produktów jest rynek niemiecki. Od kilkunastu lat jesteśmy zaufanym partnerem biznesowym niemieckiego holdingu górniczego K+S AG. W kwietniu podpisaliśmy umowę na dostawę do Niemiec 13 ładowarek kołowo-przegubowych. Obecnie przygotowujemy się do rozpoczęcia dostaw, które ruszą już w październiku. Jednocześnie prowadzimy rozmowy dotyczące rozszerzenia współpracy z K+S AG, czyli podpisania kolejnych kontraktów eksportowych – zapowiada Bernard Cichocki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane