Polskie obligacje rekordowo niepopularne na tle niemieckich (WYKRES DNIA)

Różnica w rentownościach 10-letnich obligacji polskiego i niemieckiego rządu wzrosła w czwartek najwyżej od blisko dwóch lat.

Różnica w rentownościach 10-letnich obligacji Polski i Niemiec
Zobacz więcej

Różnica w rentownościach 10-letnich obligacji Polski i Niemiec Bloomberg

Po południu rentowności polskich 10-latek sięgnęły 3,16 proc. Rentowności papierów wzrosły w ciągu 12 miesięcy o 88 punktów bazowych, do czego przyczyniła się kampania wyborcza, a potem pierwsze kontrowersyjne decyzje rządu PiS i wreszcie obniżka ratingu przez agencję Standard & Poor’s. Rentowności analogicznych papierów niemieckich spadają do 0,44 proc. i są bliskie 9-miesięcznemu minimum. Premia za inwestowanie w polskie papiery sięgnęła tym samym 2,72 punktu procentowego i jest już najwyższa od marca 2014 r.

- Polska od bardzo dawna była ulubieńcem inwestorów w regionie, a teraz pojawił się kluczowy znak zapytania, a mianowicie o nowy rząd i do jakiego stopnia będzie on ingerował w niezależność instytucji – komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Nigel Rendell, analityk na rynki wschodzące w firmie doradczej Medley.

Rosnące różnice w rentownościach odzwierciedlają wzrost ryzyka Polski na tle będących centralną gospodarką Europy Niemiec. Widać to po notowaniach kontraktów CDS na dług Polski. W poniedziałek zabezpieczenie przed niewypłacalnością rządu w Warszawie kosztowało ponad 0,92 proc. rocznie i było najdroższe od 2013 r. (największa od 2013 r. była również różnica w cenach między tymi instrumentami a analogicznymi instrumentami niemieckimi). Pogorszenie się ocen Polski widać zwłaszcza na tle Węgier, których 10-latki oferują już tylko 0,18 punktu procentowego więcej niż polskie (jeszcze w 2009 r. różnica wynosiła ponad 6 punktów procentowych). Węgry zmniejszyły od początku roku wymiar podatku bankowego o połowę, a inwestorzy liczą na jego całkowitą likwidację i podniesienie ratingu kraju do poziomu inwestycyjnego.

„Problemy w sferze finansów publicznych, odporności sektora bankowego i niezależności kluczowych instytucji stanowią poważne zagrożenie dla ratingu Polski w 2016 r.” – napisali ekonomiści banku Barclays w ubiegłotygodniowym raporcie, zalecającym kupno obligacji węgierskich i rumuńskich, w miejsce polskich (w podobnym tonie wypowiadała się też przedstawicielka banku Societe Generale).


Różnica w rentownościach 10-letnich obligacji Polski i Niemiec. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu