Polskie płace rosną wolniej - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-10-2005, 07:48

W Polsce wzrost płac jest na jednym z najniższych poziomów w UE i na świecie, donosi "Życie Warszawy". Eksperci mówią, że to się zmieni. Potrzeba nam jednak więcej czasu.

W Polsce wzrost płac jest na jednym z najniższych poziomów w UE i na świecie, donosi "Życie Warszawy". Eksperci mówią, że to się zmieni. Potrzeba nam jednak więcej czasu.

    Z badań firmy konsultingowej Mercer Human Consulting wynika, że w 2006 r. zarobki w skali światowej wzrosną o 2,4 proc. ponad inflację. Najwięcej zyskają pracownicy państw szybko rozwijających się, takich jak Indie czy Chiny. Płace mają tam wzrosnąć netto o odpowiednio: 7,3 oraz 4,8 proc. Równie szybko będą rosnąć zarobki w niektórych nowych krajach członkowskich Unii Europejskiej - Litwie, Łotwie, Estonii i Słowacji. Ale nie w Polsce.

    - Oceniamy, że w 2005 r. realny wzrost płac w Polsce może sięgnąć 1,5 proc., ale w przyszłym roku będzie to już tylko 0,5 proc., mówi Amina Nasir z Mercer Human Consulting, zastrzegając, że to wstępne wyliczenia.

    Dlaczego polscy pracownicy dostaną mniejsze podwyżki, niż ich koledzy z innych krajów? Bo w tamtych krajach gospodarka rozwija się szybciej niż u nas, a poza tym jest znacznie mniejsze bezrobocie. - Na jedno miejsce pracy w Polsce przypada nawet stu chętnych. Zatrudnienie znajdzie więc ten, kto zgodzi się pracować za najniższą stawkę.

    - Na podwyżki płac musimy jeszcze trochę poczekać, mówi Dariusz Dmowski z polskiego oddziału firmy Mercer. Według niego ważne jest utrzymanie inflacji na stabilnym poziomie, co spowoduje, że podwyżki wynagrodzeń nie zostaną pochłonięte przez wzrost cen. - Wynagrodzenia w Polsce będą rosnąć, ale nie tak dynamicznie jak np. w Chinach. Raczej powoli i systematycznie - konkluduje Grzegorz Cimochowski, ekspert Boston Consulting Group.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Polskie płace rosną wolniej - prasa