Polskie płace rosną wolniej - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-10-2005, 07:48

W Polsce wzrost płac jest na jednym z najniższych poziomów w UE i na świecie, donosi "Życie Warszawy". Eksperci mówią, że to się zmieni. Potrzeba nam jednak więcej czasu.

W Polsce wzrost płac jest na jednym z najniższych poziomów w UE i na świecie, donosi "Życie Warszawy". Eksperci mówią, że to się zmieni. Potrzeba nam jednak więcej czasu.

    Z badań firmy konsultingowej Mercer Human Consulting wynika, że w 2006 r. zarobki w skali światowej wzrosną o 2,4 proc. ponad inflację. Najwięcej zyskają pracownicy państw szybko rozwijających się, takich jak Indie czy Chiny. Płace mają tam wzrosnąć netto o odpowiednio: 7,3 oraz 4,8 proc. Równie szybko będą rosnąć zarobki w niektórych nowych krajach członkowskich Unii Europejskiej - Litwie, Łotwie, Estonii i Słowacji. Ale nie w Polsce.

    - Oceniamy, że w 2005 r. realny wzrost płac w Polsce może sięgnąć 1,5 proc., ale w przyszłym roku będzie to już tylko 0,5 proc., mówi Amina Nasir z Mercer Human Consulting, zastrzegając, że to wstępne wyliczenia.

    Dlaczego polscy pracownicy dostaną mniejsze podwyżki, niż ich koledzy z innych krajów? Bo w tamtych krajach gospodarka rozwija się szybciej niż u nas, a poza tym jest znacznie mniejsze bezrobocie. - Na jedno miejsce pracy w Polsce przypada nawet stu chętnych. Zatrudnienie znajdzie więc ten, kto zgodzi się pracować za najniższą stawkę.

    - Na podwyżki płac musimy jeszcze trochę poczekać, mówi Dariusz Dmowski z polskiego oddziału firmy Mercer. Według niego ważne jest utrzymanie inflacji na stabilnym poziomie, co spowoduje, że podwyżki wynagrodzeń nie zostaną pochłonięte przez wzrost cen. - Wynagrodzenia w Polsce będą rosnąć, ale nie tak dynamicznie jak np. w Chinach. Raczej powoli i systematycznie - konkluduje Grzegorz Cimochowski, ekspert Boston Consulting Group.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane