Polskie rozwiązanie wesprze walkę z ubóstwem

opublikowano: 20-11-2017, 22:00

Billon, polski innowacyjny start-up z branży nowych technologii w bankowości, otrzymał prestiżową nagrodę World Summit Awards przyznawaną przez agendę ONZ WSIS (Światowy Szczyt Społeczeństwa Informacyjnego). Jego technologia płatnicza, umożliwiająca elektroniczną płatność narodowymi walutami bez potrzeby posiadania konta w banku, została doceniona jako pomoc w walce z ogólnoświatowym ubóstwem i wsparcie w rozwoju gospodarczym państw najbiedniejszych.

Zgłoszeń było 400 ze 180 krajów, polska firma trafiła do ścisłej czterdziestki nagrodzonych. Oprócz rozwiązania polskiej firmy doceniono też m.in. minidefibrylator z aplikacją diagnostyczną, drukarkę 3D dla ludzkich narządów, platformę rekruterską dla kobiet inżynierów czy komputer uczący dzieci programowania. Zwycięzców wybrało międzynarodowe jury złożone z ekspertów IT. W poprzednich latach jurorzy docenili m.in. Angry Birds, Hootsuite, „The Guardian”, Bundestag.

— 2,5 miliarda osób na świecie nie posiada konta bankowego i nie uczestniczy w globalnej gospodarce finansowej ze względu na to, że oferowanie im usług finansowych jest nieopłacalne z uwagi na zbyt dużą liczbę pośredników i instytucji, które pobierają prowizję. Tego problemu nie może rozwiązać obecny system finansowy — jego przestarzała architektura sama w sobie jest problemem. Dlatego proponujemy zupełnie nową — mówi Andrzej Horoszczak, założyciel i prezes Billona.

To nie pierwszy tak duży sukces zarejestrowanego w londyńskim City start-upu. W lipcu otrzymał grant w wysokości 2 mln EUR, a we wrześniu 100 tys. USD od akceleratora dla start-upów Fintech 71 z USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane