Polskie uczelnie powinny uczyć się od brytyjskich

  • DI
opublikowano: 13-03-2019, 22:00

Polscy studenci z London School of Economics and Political Science (LSE) apelują o reformę polskiego szkolnictwa wyższego, określając pozycję polskich uczelni w światowych rankingach za „skandalicznie niską”.

Zachęcają więc do czerpania wzorów z Wielkiej Brytanii. Napisany przez nich 52-stronicowy raport jest oparty na analizie porównawczej prestiżowych LSE i University College London (UCL) z Uniwersytetem Warszawskim i Szkołą Główną Handlową w Warszawie.

— Uczelnie brytyjskie są wzorem dla wszystkich. Nie chcemy wprowadzenia w Polsce kalki, bo część polskich rozwiązań jest dobra, ale określenia, których się trzymać, a czego nauczyć się od Brytyjczyków — powiedział Jan Zawadowski, przewodniczący LSE SU Polish Business Society.

We wstępie do raportu studenci napisali, że drenaż mózgów, odpływ utalentowanych ludzi poza granice kraju, jest jednym z głównych hamulców rozwoju Polski, a rosnąca liczba polskich studentów w Wielkiej Brytanii — do 7,5 tys. w 2018 r., o 45 proc. więcej niż cztery lata wcześniej — „nie jest czymś, z czego należy się cieszyć”.

Wśród głównych rekomendacji wymienili m.in. skierowanie wysiłków państwa na stworzenie mniejszej grupy silniejszych, rozpoznawalnych międzynarodowo i dobrze finansowanych uniwersytetów, restrukturyzację programu nauczania, zwiększenie czasu na samodzielne nauczanie, a także bliższą współpracę z biznesem, m.in. w celu komercjalizacji badań naukowych. Wezwali także do ograniczenia krajowej konkurencji między uniwersytetami i zastąpienia jej szeroką współpracą nad projektami międzynarodowymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu