Od 1 maja 2007 r. pomoc państwa w zakresie rolnictwa będzie realizowana w formie programów, zaakceptowanych wcześniej przez Komisję Europejską - zapowiedziała na środowym posiedzeniu sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Do końca kwietnia 2006 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z agencjami i organizacjami rolniczymi jest zobowiązane do przygotowania projektów aktów prawnych, umożliwiających wdrożenie programów pomocowych, wspierających polskie rolnictwo od maja 2007 r.
Pomoc krajowa na 2007 r. przewiduje m.in. kredyty preferencyjne dla rolników na wznowienie produkcji po klęskach żywiołowych, kredyty inwestycyjne w zakresie zakupu ziemi, maszyn i urządzeń rolniczych oraz wsparcie finansowe na zalesianie użytków rolnych.