Pomogą założyć nowy biznes bez osobowości prawnej

opublikowano: 06-08-2013, 00:00

Fundacja Twój Startup buduje sieć lokalnych inkubatorów przedsiębiorczości. Pod skrzydła bierze biznes już w fazie preinkubacji.

Akademickim Inkubatorom Przedsiębiorczości rośnie konkurencja. Były współpracownik postanowił na własną rękę kontynuować ich ideę, modyfikując nieco sposób działania, i powołał do życia Fundację Twój Startup. Z ofertą preinkubacji i inkubacji biznesów wchodzi tam, gdzie rynek jest jeszcze „dziewiczy”. A takich miejsc w kraju jeszcze jest wiele.

BIZNES PRZED STARTEM: Grzegorz Stępień, prezes Fundacji
 Twój Startup, proponuje debiutującym przedsiębiorcom usługę
 preinkubacji. Udzielając osobowości prawnej, pozwala im testować
 koncepty biznesowe na rynku. [FOT. TR]
BIZNES PRZED STARTEM: Grzegorz Stępień, prezes Fundacji Twój Startup, proponuje debiutującym przedsiębiorcom usługę preinkubacji. Udzielając osobowości prawnej, pozwala im testować koncepty biznesowe na rynku. [FOT. TR]
None
None

Pod okiem fundacji

Fundacja została oficjalnie powołana do życia około pół roku temu. W tym czasie zainicjowano powstanie kilkunastu oddziałów, powstały m.in. przy Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Wyższej Szkole Bankowości i Finansów w Katowicach, Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku, Wyższej Szkole Informatyki w Łodzi czy Wyższej Szkole Nauk Społecznych i Technicznych w Radomiu.

— Wchodzimy m.in. tam, gdzie nie działa jeszcze konkurencja i gdzie wciąż jest zapotrzebowanie na takie usługi. Z jednej strony rzeczywiście kontynuujemy model działania konkurencji, z drugiej rozszerzamy jej zakres. Postawiliśmy nie tylko na studentów, ale też absolwentów — wyjaśnia Grzegorz Stępień, prezes Fundacji Twój Startup. Instytucja oferuje usługę preinkubacji, pozwalającą debiutującym przedsiębiorcom na przetestowanie pomysłów biznesowych w warunkach rynkowych. Biznes można tu prowadzić w formule pionu inkubatora, korzystając z osobowości prawnej fundacji.

— Biznes może u nas prowadzić niemal każdy. Choć ze względu na zbyt duże ryzyko lub zastrzeżenia natury prawnej musieliśmy stworzyć listę wykluczonych sektorów, są to np. sprzedaż samochodów, mieszkań czy biznesy kapitałochłonne. Ale pod skrzydła bierzemy również osoby, od których pracodawcy wymagają zarejestrowania własnej działalności gospodarczej, u nas można zmniejszyć koszty jej prowadzenia — mówi Grzegorz Stępień. Właściciele Twojego Startupu dodali do oferty również inkubację projektów (dla przedsiębiorstw będących we wczesnej fazie rozwoju) oraz komercyjne usługi księgowości, doradztwa prawnego, IT itp., by zwiększyć komplementarność oferty i rozszerzyć target.

We współpracy z parkami

Fundacja na razie wchodzi z usługami głównie do prywatnych uczelni, ale rozmawia też z parkami przemysłowymi czy naukowo-technologicznymi.

— Nie chcemy powielać ich oferty, ale ją uzupełniać. Z parkami mogą bezpośrednio współpracować osoby już prowadzące działalność gospodarczą. Nawet wchodzącdo zlokalizowanych w nich inkubatorów, trzeba mieć zarejestrowaną firmę. My proponujemy wsparcie na dużo wcześniejszym etapie, w fazie preinkubacji — zaznacza Grzegorz Stępień.

Fundacja podpisała umowy z Parkiem Przemysłowym w Łomży, Parkiem Naukowo-Technologicznym w Koszalinie, Kieleckim Parkiem Technologicznym. Twój Startup koncentruje się obecnie na rozwoju sieci oddziałów, rozbudowie wewnętrznych struktur oraz tworzeniu zaplecza doradczego, które będzie obsługiwać wszystkie skupione w fundacji „firmy”. W planie jest też uruchomienie systemu informatycznego, stanowiącego m.in. giełdę zleceń, która ma zwiększyć współpracę pomiędzy młodymi przedsiębiorcamilub pomóc w pozyskiwaniu klientów z zewnątrz. Zamysł na przyszłość: uruchomienie funduszu pożyczkowego dla start- -upów, zasilanego na początku z wewnętrznych obrotów organizacji, oferującego relatywnie niskie kwoty, dostosowane do osób dopiero rozpoczynających przygodę z biznesem. Zdaniem Grzegorza Stępnia, wielu młodych Polaków chętnie zasiadłoby u sterów własnego biznesu. Dostrzega on jednak inne problemy: mała wytrwałości w budowaniu biznesu, niewielka skłonność do ryzyka, brak pomysłu na działalność czy niszę rynkową dla własnych działań. A dodatkowo, wielu młodych przedsiębiorców, nie widząc szybkich efektów finansowych, traci zapał do pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane