Pomogły fuzje i tania ropa

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 26-09-2006, 00:00

Dzięki kolejnym doniesieniom o planowanych fuzjach i przejęciach, największe zachodnie giełdy dosyć udanie rozpoczęły nowy tydzień. Inwestorzy przed południem woleli skupić się na zmianach konsolidacyjnych niż na obawach związanych z możliwym spowolnieniem gospodarki amerykańskiej. Widać było wyczekiwanie na prezentację danych o stanie rynku nieruchomości w USA. Giełdom pomogła też informacja o taniejącej ropie. Spadek cen tego surowca do najniższego poziomu od ośmiu miesięcy daje nadzieję na zmniejszenie kosztów w niektórych spółkach.

Mocno drożały walory Schwarz Pharmy. Niemiecki producent leków zostanie przejęty przez UCB, rywala z Belgii (czytaj obok). W górę szły kwotowania ProSiebenSat1, niemieckiego nadawcy telewizyjnego. Według ostatnich doniesień, fundusze inwestycyjne Apax Partners i z grupy Goldman Sachs negocjują zakup spółki. Znów na wartości zyskiwały papiery szwedzkiej Scanii, która przed tygodniem odrzuciła ofertę przejęcia przez grupę MAN.

Nadzieje związane z redukcją kosztów energii, w tym paliw, pomagały notowaniom Ryanair, największych tanich linii lotniczych, i Volkswagenowi, liderowi europejskiego sektora motoryzacyjnego. Cieszyć się też mogli posiadacze walorów France Telecom. To zasługa podniesienia rekomendacji dla tych papierów przez analityków Credit Suisse.

Od wzrostów rozpoczął się również handel w Stanach Zjednoczonych. Uwagę inwestorów przykuwały doniesienia z Hewlett-Packard. To pokłosie afery związanej ze szpiegowaniem osób z kierownictwa i zarządu spółki oraz rezygnacji z funkcji przez prezes Patricię Dunn.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Pomogły fuzje i tania ropa