Pomyślne wiatry dla wentylacji

Marta Sieliwierstow
26-05-2009, 00:00

Na wentylacji nie warto oszczędzać. Usuwanie nieprawidłowości może kosztować więcej niż dobry projekt i montaż systemu.

Na wentylacji nie warto oszczędzać. Usuwanie nieprawidłowości może kosztować więcej niż dobry projekt i montaż systemu.

Źle zaprojektowany lub wadliwie zmontowany system wentylacyjny sprawia, że powietrze w budynku nie przepływa dobrze. Nie tylko pogarsza to komfort pracy w jego wnętrzach, lecz często przyczynia się do rozwoju niebezpiecznych grzybów. Niestety, jeszcze do niedawna niezbyt precyzyjne i rozproszone w różnych ustawach przepisy wprowadzały spore zamieszanie. A jak wiadomo, niedokładne przepisy pozwalają na ich różną i często dowolną interpretację.

Poprawa bezpieczeństwa

Sytuację na rynku wentylacji i klimatyzacji regulują dwa rodzaje przepisów. Jedne to rozporządzenia wydawane przez Ministerstwo Infrastruktury (MI). Drugie — to przepisy wykonawcze. Rozporządzenia MI zawierają przede wszystkim informacje czysto techniczne, z których korzystają głównie architekci projektujący systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne.

— Te przepisy są coraz bardziej precyzyjne. Mają zapewnić jak największe bezpieczeństwo, m.in. przeciwpożarowe, budynku i ekonomiczną eksploatację. Po części jest to także wymuszane przez konieczność oszczędzania energii — wyjaśnia Tomasz Trusewicz, dyrektor Stowarzyszenia Polska Wentylacja.

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa pożarowego są coraz bardziej restrykcyjne. Nic dziwnego, chodzi przecież o bezpieczeństwo. Ale w efekcie wpływają na podniesienie kosztów inwestycji i zwiększenie rynku dla dostawców różnych elementów, wykorzystywanych w systemach wentylacyjnych. Pośrednio i tylko w niewielkim stopniu wpływają na sytuację na rynku wentylacji regulacje wprowadzone przez świadectwa energetyczne. Obowiązek przedstawiania takich certyfikatów dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej.

— Przy opracowywaniu certyfikatów efektywności energetycznej budynków oblicza się także współczynnik strat ciepła spowodowanych przez wentylację. Instalacja systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli tzw. rekuperacją, pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania pomieszczeń. Przez to budynek ma wyższą sprawność energetyczną w porównaniu to takiego samego, zasilanego tym samym paliwem, ale bez rekuperacji — wyjaśnia Konrad Witczak, konsultant ds. efektywności energetycznej w BuildDesk Polska.

Grunt to ustawa

Dopiero niecały rok temu wprowadzono przepis regulujący sposób doprowadzania do budynków powietrza do systemu wentylacyjnego.

— Wcześniej wielu projektantów nie radziło sobie z przepisami, a w związku z tym często je ignorowali. Budowało się po prostu kominy, które odprowadzały powietrze, ale zapominano o jego doprowadzaniu — tłumaczy Tomasz Trusewicz.

Niedokładne przepisy pozwalały więc na instalowanie wadliwych wentylacji. Nierzadko po kilku latach użytkowania mieszkania pojawiała się w nim wilgoć i grzyb. Dopiero wtedy szukano winnego. Początkowo nie wiązano tego z wadą w konstrukcji wentylacji. Deweloperzy tłumaczyli się, że budowali zgodnie z planem, w którym o doprowadzeniu powietrza nie było wzmianki.

— Ustawa, która reguluje sprawę doprowadzania powietrza do systemów wentylacyjnych, rozwiązała ten problem. Nakazuje instalowanie elementów, które powietrze doprowadzają — uważa Tomasz Trusewicz.

Okna kontra wentylacja

Podczas prac nad przepisami pojawiły się dwa obozy. Przeciwni wprowadzenia prawa, które wymusza instalację nawiewników w oknach, byli producenci okien. Ich zdaniem zwiększa to koszty produkcji, gdy na rynku trwa walka o klienta.

— Producenci obawiali się nieznanego. Nawiewników nie montuje się w każdym oknie, a tylko w liczbie odpowiedniej do powierzchni mieszkania — sumuje Tomasz Trusewicz.

Nowe przepisy usprawnią pracę projektantów i deweloperów. I przyczynią się do poprawy jakości powietrza w mieszkaniach.

30-60

proc.

Taki odsetek wszystkich strat ciepła w budynkach jest skutkiem działania systemów wentylacyjnych.

50-80

proc.

Tyle ciepła z powietrza usuwanego z budynku można odzyskać dzięki zastosowaniu rekuperatorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Pomyślne wiatry dla wentylacji