Czytasz dzięki

Poniedziałek na rynkach finansowych (RELACJA)

opublikowano: 23-03-2020, 07:16

Zapraszamy do śledzenia relacji z wydarzeń na rynkach finansowych. Akcje, obligacje, waluty i surowce.

21:15  Fed w poniedziałek bardziej wystraszył inwestorów niż zachęcił ich do kupowania akcji. Swoje trzy grosze do przeceny na Wall Street dorzucił też Kongres, który nie jest w stanie dojść do zgody odnośnie gigantycznego programu pomocy gospodarce, jaki przygotowała administracja prezydenta Donalda Trumpa. Więcej...

20:05  Również ropa "zaliczyła" udany dzień. Odmiana WTI zdrożała na NYMEX o 3,2 proc. Więcej...

19:50  Złoto odnotowało najlepszą sesję od lat. Na finiszu drożało o 83 USD, największa dzienna zmiana w ujęciu dolarowym w historii, o 5,6 proc. co z kolei jest najwyższą procentową dodatnią zmianą od marca 2009 r. Więcej...

19:30  Na około półtorej godziny przed zamknięciem sesji na Wall Street trzy główne indeksy, w tym Nasdaq nadal notują spadki. Decyzja Fed o nielimitowanym skupie aktywów zamiast ucieszyć, jeszcze mocniej wystraszyła inwestorów. DJ IA tracił 3,05 proc. S&P500 zniżkował o 3,00 proc. zaś Nasdaq spadał o 0,74 proc.

19:20  Zakupy obligacji przez Europejski Bank Centralny są już najwyższe od 2017 r. Więcej...

18:40  Według prognozy firmy ExMetrix, zajmującej się prognozowaniem gospodarczym i społecznym, liczba osób zakażonych w Polsce może wynieść około 9 tys. i powinna zostać osiągnięta około 20 kwietnia 2020 r. Około 15-20 kwietnia powinno nastąpić wyraźne zahamowanie. Więcej...

18:15  Tymczasem z Włoch, a konkretnie z Lombardii, napłynęły pierwsze optymistyczne sygnały związane z epidemia koronawirusa. Więcej...

17:45  Futures na benzynę na NYMEX zeszły do zaledwie 50 centów za galon, najniżej od 2001 r. Prognozy zakładają jeszcze większą zniżkę. Więcej...

17:15 WIG20 spadł na zamknięciu sesji o 5,6 proc. To trzecia najgorsza sesja w trakcie trwającej bessy.

17:07 Mirbud zastąpi Elektrobudową w składzie sWIG80 - GPW Benchmark.

16:58 Na dane z polskich TFI trzeba jeszcze poczekać, ale będzie zapewne podobnie lub nawet gorzej.

16:57 Stalexport poinformował, że w ubiegłym tygodniu ruch na A4 spadł o ponad połowę.

Będzie to miało wpływ na wyniki spółki.

16:46 "Z uwagi na burzliwą historię rynków kapitałowych mieliśmy okazję pracować w czasach olbrzymich zaburzeń - tak na rynkach, jak i w samych gospodarkach. Te wcześniejsze doświadczenia dają nam siłę spokojnego reagowania na dramatyczne wydarzenia" - piszą w liście do klientów PKO TFI Łukasz Kwiecień, wiceprezes towarzystwa.

16:44 Dow Jones skasował już całość zysków, osiągniętych za prezydentury Donalda Trumpa.

16:43 Hemp & Wood chce sprawdzić, jak substancje zawarte w konopiach indyjskich wpływają na koronawirusa. Więcej...

16:41 AmRest, operator restauracji może być zmuszony do emisji akcji, uważa Piotr Bogusz, analityk mBanku. Więcej...

16:20 Ze Stanów Zjednoczonych zaczynają napływać komunikaty o podobnej treści, mowiące o zamykaniu wszystkich firm, których funkcjonowanie nie jest obecnie niezbędne.

16:05 W mWIG40 wyróżniają się dziś Celon Pharma, Budimex i Kruk, na przeciwnym biegunie Amica, Stalprodukt i AmRest.

Celon Pharma rozpoczęła program badawczy, w ramach którego rozwijane będą terapie przeciw COVIF-19.

Budimex podpisał list intencyjny z Ciechem w sprawie budowy instalacji do termicznego przekształcania opadów. 

16:03 WIG20 zmierza do sesyjnego dołka, a kurs euro przebił poziom 4,6 zł. 

W indeksie blue chipów dzielnie trzyma się CD Projekt, a niewiele tracą Cyfrowy Polsat i LPP. Najwięcej - bo o ponad 10 proc. - tanieją walory Santandera. 

15:24 Za oceanem nadal indeksy świecą na czerwono.

Deklaracja amerykańskich władz monetarnych odnośnie nieograniczonej pomocy dla gospodarki wsparła jedynie notowania kontraktów terminowych na indeksy giełda za Atlantykiem.

Więcej...

14:31 Entuzjazm byków wyparował. S&P500 rozpoczął sesję od spadku o około 1,5 proc.

14:25 Bloomberg pisze o tym, że prezydent Donald Trump prowadził w ubiegłym tygodniu rozmowy o tym, by wbrew doradcom ds. ochrony zdrowia "otworzyć" Stany Zjednoczone, aby zapobiec katastrofie gospodarczej.

13:41 Komentarze ekonomistów ING i mBanku.

13:40 Kontrakt na S&P500 wyszedł już nad kreskę.

13:21 Fed zadeklarowal też skupowanie obligacji samorządowych oraz korporacyjnych.

13:16 "Stało się jasne, że nasza gospodarka doświadczy poważanych zakłóceń. Muszą zostać podjęte zdecydowane kroki w sektorach publicznym i prywatnym, by ograniczyć likwidację miejsce pracy i spadek dochodów oraz wesprzeć szybką poprawę, kiedy zakłócenia ustąpią" - komunikat Fedu.

13:13 ...i jeszcze na polską giełdę.

13:12 Rzut oka na waluty...

13:10 Kontrakt na S&P500 zmniejsza straty.

13:05 Bum!

Fed zadeklarował nieograniczony skup aktywów, co wywołało natychmiastowy wzrost cen obligacji skarbowych (i spadek rentowności).

13:00 CCC, czyli najgorętszy papier w ostatnich dniach na GPW, poinformował o uruchomieniu kanału e-commerce w Rumunii.

12:43 Do interwencji słownej uciekł sie natomiast Kamil Zubelewicz, cżłonek RPP, który w rozmowie z Bloombergiem podkreślił, że bank centralny musi się skupić na obronie złotego zamiast na wsparciu wzrostu gospodarczego w krotkim terminie.

Złoty dziś wyraźnie słabnie.

12:42 Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) dokonał prawdopodobnie w ubiegłym tygodniu największej od czterech lat interwencji na rynku walutowym. Więcej...

12:37 Mamy 36 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 16 osób z woj.dolnośląskiego, 5 osób z woj. lubuskiego, 5 osób z woj. opolskiego, 4 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z łódzkiego - podało Ministerstwo Zdrowia.

Zmarła ósma osoba zakażona koronawirusem - to 83-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Tychach. Mężczyzna miał choroby współistniejące.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

"Jedna osoba z woj. wielkopolskiego zostaje wyłączona z dotychczasowych wyliczeń. Służby sanitarno-epidemiologiczne z woj. wielkopolskiego i dolnośląskiego, zajmujące się zakażoną osobą, uwzględniły ją w swoich raportach - dublując wynik" - dodano.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 684/8 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

12:27 Na GPW mała stabilizacja na poziomach powyżej otwarcia. Kontrakt na S&P500 spada o niespełna 3 proc., a więc mniej niż o poranku polskiego czasu.

12:06 Goldman Sachs opublikował zaktualizowane prognozy zysków spółek z S&P500. W drugim kwartale analitycy spodziewają się około 30-procentowego spadku zysku na akcję.

11:37 Kupuj złoto, kiedy na rynkach leje się krwe? Niekoniecznie: największy indyjski dystrybutor wyrobów ze złota zamyka sklepy z powodu spadku sprzedaży, wywołanego koronawirusem.

11:04 Ekonomiści Ifo alarmują, że koszt poniesiony przez gospodarkę Niemiec z powodu epidemii koronawirusa może być większe niż jakikolwiek inny w minionych dekadach, spowodowany przez kryzysy gospodarcze i katastrofy naturalne, informuje Reuters.

10:30 W najbliższym czasie uwaga rynków skierowana będzie przede wszystkim na programy pomocowe, tak w Europie, jak i w USA. Jednocześnie poznawać będziemy coraz więcej danych za marzec. Publikowane jutro wskaźniki aktywności w biznesie (PMI) mogą jeszcze w pełni nie odzwierciedlać rozmiaru szkód, ale czwartkowy raport o liczbie nowych bezrobotnych w USA może już być bardziej miarodajny. Zwykle pokazuje on nieco ponad 200 tys. wniosków o zasiłek przypadających na jeden tydzień, tym razem mówi się o liczbie ponad 2 milionów. Wydaje się, że nie wszyscy inwestorzy są jeszcze na to przygotowani. Nerwowy poranek przynosi dalsze osłabienie złotego - komentuje Przemysław Kwiecień, analityk XTB.

10:29 Benchmarkowy wskaźnik Stoxx 600 Europe zniżkuje o 4,5 proc. Na minusie są wszystkie z 19 sektorów z tego indeksu. Spadkom przewodzą spółki cykliczne, w tym m.in. wydobywcze i turystyczne.

Wzrosty notują firmy z sektora naftowego i telekomunikacyjnego.

Kontrakty na indeksy w USA spadają po 2,8-3,6 proc., po zniżkach wcześniej o 5 proc.

10:28 Z powodu dramatycznego spadku cen ropy naftowej węgiel stał się najdroższym paliwem kopalnym na świecie. WIęcej...

10:27 Awersja do ryzyka przejmuje kontrolę na starcie tygodnia w obliczu fatalnych statystyk ekspansji pandemii, do czego dokłada się frustracja politycznymi targami w USA nad pakietem fiskalnym. Więcej...

10:22 Za mało, za późno, za dużo niejasności i biurokracji – tak przedstawiciele organizacji biznesowych oceniają projekt tarczy antykryzysowej. Więcej...

9:58 Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ i Celon Pharma S.A. rozpoczęły wspólny program badawczy, w ramach którego rozwijane będą terapie przeciw COVID-19. Więcej...

9:31 WIG20 rozpoczyna tydzień od sporej przeceny.

9:07 Spółka Unimot przekaże polskiemu rządowi w ramach darowizny 100 000 sztuk testów na koronawirusa, zakupionych od jednego z wiodących chińskich producentów.

9:03 Mamy 15 nowych przypadków zakażenia koronawirusa, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - podaje Ministerstwo Zdrowia

Potwierdzone przypadki dotyczą: 8 osób z woj.śląskiego, 3 osób z woj. małopolskiego, 2 osób z woj. kujawsko-pomorskiego oraz po 1 osobie z woj. lubelskiego i świętokrzyskiego.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 649/7(wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

- Do końca tego tygodnia możemy mieć kilka tysięcy przypadków zachorowań - powiedział w RMF FM Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

- Nie czuję na razie powiewu optymizmu - dodał.

8:35 Nie zanosi sie na zniesienie zakazu handlu w niedziele, wynika z wypowiedzi Piotra Mullera, rzecznika rządu, w Radiowej Trójce.

Tymczasem w "PB" piszemy, że zniesienie zakazu pomogłoby wielu firmom.

8:03 Najważniejsze informacje o poranku w pigułce.

7:54 Wstrząsu w notowaniach banków chyba nie będzie.

Kontrowersyjny pomysł UOKiK rocznych wakacji kredytowych na prośbę klienta nie znajdzie się w projekcie specustawy koronawirusowej - zapowiedziała w rozmowie z DGP minister Jadwiga Emilewicz.

7:50 Mała korekta do sprawozdania z sytuacji na rynkach azjatyckich - jest tam zielona wyspa: w górę poszedł japoński Nikkei.

7:45 Agora opublikowała też komunikat o wpływie koronawirusa na biznes. Więcej...

7:42 Agora odwołała najbliższe walne i trudno powiedzieć, kiedy będzie mogła je zwołać.

7:34 Teraz coś optymistycznego. Zdaniem Jamesa Bullada, szefa Banku Rezerw Federalnych z St. Louis, w normalnych czasach, ogromne bezrobocie i załamanie produkcji gospodarczej byłoby tragiczne i wywołało recesję. Epidemia koronawirusa, choć koszmarna w swoich skutkach, „pozwoli” na zwiększenie inwestycji w zdrowie publiczne, która kładzie fundament pod szybkie odbicie, donosi Reuters.

7:31 Rzut oka na rynek walutowy. Dziś złoty przyjmie zapewne kolejny cios.

7:31 Poruszanie się poza domem w pojedynkę lub maksymalnie w parach, obowiązek utrzymywania minimum 1,5 metra odstępu i zamknięcie restauracji to nowe zasady obowiązujące w Niemczech w związku z epidemią koronawirusa - ogłosiła w niedzielę kanclerz Angela Merkel.

7:26 Utrafienie dna załamania jest zadaniem karkołomnym, ale dla inwestorów potrafiących utrzymać nerwy na wodzy dobrym pomysłem byłoby rozpoczęcie poszukiwania okazji do tanich zakupów. Więcej...

7:20 Wsparcie finansowe dla firm, odroczenie podatków, ale i urzędowa regulacja cen produktów, zawieszenie spłaty kredytów konsumpcyjnych oraz zamiana więzienia na dozór elektroniczny — niektóre pomysły na walkę z kryzysem wywołują kontrowersje. Więcej...

7:17 Globalna gospodarka będzie potrzebować wielu lat, aby odrobić straty po epidemii koronawirusa, ostrzega Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Więcej...

6:10 Piątkowa wyprzedaż na amerykańskich rynkach akcji, a także sugerujący jej kontynuację spadek kontraktów na indeksy giełd w USA, spowodowały przewagę podaży akcji w poniedziałek na większości rynków Azji-Pacyfiku. Więcej...

5:33 Nie ma porozumienia w negocjacjach amerykańskich partii ws. gospodarczego pakietu stymulującego na czas epidemii koronawirusa. Warta ok. 1,4 biliona USD rekordowa propozycja Republikanów została w niedzielę zablokowana w Senacie przez Demokratów. Więcej...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane