Czytasz dzięki

Popyt na bezpieczne aktywa utrzymuje się

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 15-05-2019, 11:35

Środowa sesja będzie przebiegała pod dyktando wstępnych odczytów tempa wzrostu gospodarczego w Niemczech, Polsce i całej strefie euro. Dane z niemieckiej gospodarki, które były generalnie zgodne z oczekiwaniami i wskazywały na dynamikę PKB na poziomie 0,4% w ujęciu kwartalnym.

Na szczęście gospodarka naszego zachodniego sąsiada w dalszym ciągu rozwija się, choć tempo wzrostu jest dalekie od zadowalającego. Odczyt PKB dla całej strefy euro był zgodny w oczekiwaniami i wyniósł 0,4% w ujęciu kwartalnym i 1,2% w skali roku. Z kolei wzrost koniunktury w Polsce wyhamował do 4,6% z 4,9% w pierwszych trzech miesiącach tego roku, podczas gdy konsensus rynkowy zakładał odczyt na poziomie 4,5% r/r. Dane potwierdzają, że spowolnienie gospodarki nie było znaczne, co powinno cieszyć mając na uwadze utrzymujące się napięcie wywołane wojną handlową między USA a Chinami, a także rozwojową sytuację w kwestii nałożenia ceł na samochody importowane z Europy. W centrum zainteresowania inwestorów będzie pozostawał dzisiaj także odczyt sprzedaży detalicznej w USA w kwietniu oraz dzisiejsze posiedzenia RPP. Konsensus rynkowy zakłada, że retoryka Rady nie ulegnie większym zmianom, jednakże ciekawe będą wszelkie komentarze dotyczące szybszego niż oczekiwano przyśpieszenia inflacji CPI w kwietniu. Dopóki jednak ten poziom utrzymuje się poniżej celu RPP, to będzie przeważało stanowisko o zasadności utrzymywania stabilnych stóp procentowych w najbliższych miesiącach w Polsce.

Opublikowane dziś w nocy dane z chińskiej gospodarki wspierają oczekiwania, że Państwo Środka będzie musiało w dalszym ciągu kontynuować działania mające na celu wsparcie tamtejszej gospodarki. Wzrost produkcji przemysłowej spowolnił bowiem w kwietniu do 5,4% wobec oczekiwanego wzrostu o 6,5%. Rozczarowały także wyniki sprzedaży detalicznej za poprzedni miesiąc, bowiem zwiększyła się ona o 7,2% w skali roku podczas gdy konsensus rynkowy zakładał jej wzrost o 8,6%. Słabsze od oczekiwań dane mogą ciążyć nastrojom rynkowym. Po głębszych spadkach w poniedziałek, wczoraj zagraniczne indeksy akcji zdołały nieco odreagować ostatnie zniżki. Dzisiaj jednak jak na razie nie widać próby kontynuacji tego ruchu. 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Popyt na bezpieczne aktywa utrzymuje się na rynkach wobec czego takie waluty jak JPY, CHF czy USD zyskują na wartości.  Kluczowy dla sentymentu rynkowego pozostanie rozwój wydarzeń w handlu. Jeszcze w tym tygodniu amerykański prezydent podejmie decyzje w kwestii ceł na samochody sprowadzane w Europie, co może spotkać się także z większą reakcją rynkową. 

EUR/USD miał problemy z trwałym utrzymaniem się powyżej oporu w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej, co zaowocowało powrotem poniżej poziomu 1,1250. Notowania utrzymują się wciąż w zakresie wyznaczonym przez granice klinu spadkowego, w związku z czym zakres wahań w dalszym ciągu może pozostać ograniczony do czasu wybicia. Najbliższy opór wyznaczają okolice 1,1240/65. Minima lokalne z marca i kwietnia wyznaczają wsparcie w rejonie 1,1175/80. 

USD/JPY oscyluje aktualnie w rejonie 38,2% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z poziomu 104,87 jenów za dolara. Wobec nie słabnącego popytu na bezpieczne aktywa para może pogłębić spadki biorąc pod uwagę, że aktualny impuls spadkowy jest największym ruchem korekcyjnym w tym roku. Ponadto układ średnich kroczących EMA (50-, 100 i 200-okresowej) w skali D1 sprzyja stronie podażowej na tej parze. W przypadku kontynuacji zniżek kurs będzie kierował się w okolice 108,50. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, Noble Securities SA

Polecane