Popyt na faktoring online

opublikowano: 11-06-2018, 22:00

NFG sfinansowało przez internet faktury mikroprzedsiębiorców na kwotę ponad 100 mln zł. Zdecydowaną większość — w ciągu ostatniego roku.

Firmy oferujące faktoring przez sieć drobnym przedsiębiorcom w ostatnim czasie wyrastają jak grzyby po deszczu. Do tej pory niewiadomą było to, jak podobne fitnechy poradzą sobie na rynku. Okazuje się jednak, że nie narzekają na brak zainteresowania ze strony przedsiębiorców. Swoimi wynikami postanowił pochwalić się Narodowy Fundusz Gwarancyjny (NFG), należący do grupy Kaczmarski, działający od 2016 r. Do tej pory firma sfinansowała przez sieć ponad 22 tys. faktur drobnych firm na kwotę ponad 100 mln zł. Zdecydowaną większość tych transakcji zrealizowała w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Od kwietnia 2017 r. do kwietnia tego roku NFG sfinansował w sumie 18,6 tys. faktur opiewających na 85,1 mln zł. Spółki dopiero zaczynają przekonywać się do tej usługi.

— To efekt wzrostu zainteresowania finansowaniem, które umożliwia szybkie pozyskanie gotówki poprzez uwolnienie pieniędzy z nieopłaconych jeszcze faktur z odroczonym terminem płatności — tłumaczy Dariusz Szkaradek, prezes NFG.

Przeciętna kwota sfinansowanej przez NFG faktury to około 4,5 tys. zł. Zdarzają się jednak znaczne odstępstwa od normy. Rekordzista w ciągu ostatnich 12 miesięcy sfinansował w sumie 258 faktur na łączną kwotę 205,4 tys. zł. Średnia kwota wierzytelności to niespełna 800 zł.

Liderem pod względem wartości sfinansowanych faktur jest przedsiębiorca, któremu NFG w ciągu ostatniego roku opłacił w sumie 24 należności. Ich łączna wartość sięgnęła niemal 470 tys. zł. W przeliczeniu na jeden dokument oznacza to kwotę 19,6 tys. zł.

Maksymalny limit faktoringowy, który przedsiębiorcy mogą otrzymać na starcie współpracy z NFG, wynosi 25 tys. zł, a cena, jaką płacą za każde 30 dni finansowania faktury z odroczonym terminem płatności, sięga 2,89 proc. Faktoringowe fintechy pobierają średnio ok. 4 proc. wartości faktury za 30 dni finansowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy