Poręczenia majątkowe i zakaz opuszczania kraju dla b. członków zarządu EuRoPol Gaz SA

  • PAP
opublikowano: 28-11-2019, 19:34

Poręczenia majątkowe, dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju zastosował sąd w Łodzi wobec b. członków zarządu EuRoPol Gaz SA - Michała Sz., Zdzisława J. oraz Mirosława D., którzy są podejrzani o wyrządzenie tej spółce szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.

"Sąd uznał wysokie prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanych czynów przez trzech podejrzanych, jednak nie uwzględnił wniosku prokuratury o ich aresztowanie. Zadecydował o wolnościowych środkach zapobiegawczych w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policyjnego i zakazu opuszczania kraju" - poinformował PAP w czwartek wieczorem rzecznik Prokuratury Regionalnej w Łodzi Krzysztof Bukowiecki.

W przypadku Zdzisława J. poręczenie majątkowe ma wynosić 100 tys. zł, Michał Sz. ma wpłacić 250 tys. zł, natomiast Mirosław D. - 400 tys. zł.

We wtorek i środę łódzka PK postawiła trzem byłym członkom zarządu EuRoPol GAZ SA zarzuty wyrządzenia tej spółce szkody majątkowej w wielkich rozmiarach przez nadużycia udzielonych uprawnień lub niedopełnienie obowiązków. Szkodę tę oszacowano łącznie na ponad 848 mln złotych. Grozi im kara do 10 lat więzienia.

Jak podał Bukowiecki, mężczyźni w trakcie przesłuchania nie przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli obszerne wyjaśnienia.

Trzech byłych członków zarządu EuRoPol GAZ SA zostało zatrzymanych we wtorek przez Wydział Zamiejscowy Delegatury ABW w Katowicach na polecenie prokuratora.

Prokuratura Regionalna w Łodzi, prowadząca postępowanie przygotowawcze w sprawie umów gazowych zawartych z Federacją Rosyjską, poinformowała, że Michał Sz., Zdzisław J. oraz Mirosław D. od 20 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2010 r. wchodzili w skład zarządu spółki EuRoPol GAZ SA. Postępowanie, w toku którego zostali zatrzymani, dotyczy okoliczności zawarcia niekorzystnej dla Polski i sprzecznej z prawem UE umowy międzyrządowej o dostawach rosyjskiego gazu do Polski.

Wcześniej w tym samym śledztwie zarzuty usłyszała b. wiceminister gospodarki Grażyna H. Prokuratura podała, że podejrzana poświadczyła nieprawdę w rządowej dokumentacji. Dotyczyło to rzekomo pozytywnego zaopiniowana przez szereg instytucji rządowych, w tym MSZ, wniosku związanego z wprowadzeniem niekorzystnych dla Polski zmian w umowie o transferze gazu z Rosji.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu