Poręczyciele toną w długach

opublikowano: 06-08-2018, 22:00

Polacy poręczający kredyt drugiej osobie zadłużyli się na niemal 0,5 mld zł — wynika z danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Polacy poręczający kredyt drugiej osobie zadłużyli się na niemal 0,5 mld zł — wynika z danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Co ciekawe, chociaż popularność kredytów z poręczeniem gwałtownie spada (w ostatnich czterech latach ich liczba zmniejszyła się o ponad połowę), to od początku tego roku zaległości z tego tytułu wzrastają. Najwięcej dłużników zmagających się z konsekwencjami poręczenia zamieszkuje woj. śląskie i wielkopolskie, to odpowiednio 6 tys. i prawie 5,1 tys. osób. Jeśli chodzi o wartość zadłużenia, to największe zaległości mają Ślązacy — prawie 84,6 mln zł, następnie Mazowszanie — 63,8 mln zł oraz Wielkopolanie — 45,8 mln zł.

Najwyższy średni dług z tytułu poręczenia przypada na mieszkańców Podkarpacia — 19 630 zł. Jeśli chodzi o płeć i wiek osób, to zdecydowanie częściej żyrantami są mężczyźni — 58 proc. Przeważają panowie w wieku od 35 do 44 lat, stanowiący 18 proc. ogółu zadłużonych poręczycieli zgłoszonych do rejestru. Natomiast wśród osób po 65. roku życia, z poręczonym i niespłaconym kredytem, wpisanych jest 3,15 tys. kobiet i jedynie 2 tys. mężczyzn. Najmniejszy odsetek dłużników-poręczycieli to osoby, które mają nie więcej niż 24 lata.

483 mln zł Takie zaległości mają poręczyciele kredytowi.

36 tys.Tyle osób poręczyło kredyt…

13,4 tys. zł…a tyle wynosiśrednie zadłużenie poręczyciela.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu