Wendelin Wiedeking, prezes Porsche ‘zamroził’ realizację planu wejścia spółki na NYSE, który powstał po usunięciu jej z indeksu spółek o średniej kapitalizacji na frankfurckiej giełdzie. Nie wiadomo, co wstrzymuje dalsze działania spółki.
- Decyzja o wejściu Porsche na giełdę w USA została ‘zamrożona’ – powiedział prezes Porsche.
Wiedeking skrytykował wprowadzenie przez Amerykanów przepisów, zgodnie z którymi prezesi spółek muszą potwierdzać przysięgą rzetelność przedstawianych wyników. Prezes Porche powiedział, że ‘bierze przysięgi zbyt poważnie’ i że nikt nie może być pewnych rzetelności raportu opracowywanego przez tak znaczną grupę ludzi.
Porsche zostało usunięte z indeksu MDAX, 70 niemieckich spółek o średniej kapitalizacji, za odmowę publikacji kwartalnych raportów o wynikach. Wiedeking twierdzi, że Porche nie chce przedstawiać takich raportów, ponieważ ich sporządzanie jest dla spółki zbyt kosztowne.
W ramach zemsty ‘na Frankfurcie’ za usunięcie Porsche z MDAX spółka sprzedała ostatnio obligacje o wartości 300 mln EUR za pośrednictwem banków w Stuttgarcie.
W przypadku notowania papierów Porsche na NYSE, spółka, jako podmiot zagraniczny, nie musiałaby przedstawiać raportów kwartalnych.
MD, Bloomberg