Portal G7: rząd Orbana po cichu dywersyfikuje dostawy gazu, choć twierdzi, że nie ma alternatywy dla rosyjskiego surowca

  • PAP
opublikowano: 24-03-2023, 21:54
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rząd Viktora Orbana zaczął po cichu dywersyfikować dostawy gazu na Węgry, choć oficjalnie twierdzi, że nie ma alternatywy dla rosyjskiego surowca - napisał węgierski portal G7. Według ekspertów cytowanych przez G7 możliwości sprowadzania gazu z różnych kierunków znacznie przewyższają węgierskie zapotrzebowanie.

Premier Viktor Orban
Premier Viktor Orban
LEONHARD FOEGER / Reuters / Forum

Choć Węgry posiadają połączenia gazowe ze wszystkimi sąsiadami oprócz Słowenii, to przed kryzysem energetycznym możliwości sprowadzania surowca z innych niż rosyjski kierunków były wykorzystywane w ograniczonym stopniu – pisze portal.

Jak podkreśla G7, w latach bezpośrednio przed kryzysem ok. 70 proc. importowanego rosyjskiego gazu trafiało na Węgry przez Ukrainę i Słowację, reszta z kierunku austriackiego. Jednak wciąż dostępne były inne trasy dostaw, które zaczęły być stopniowo wykorzystywane już w 2022 r.

„W ubiegłym roku z Rumunii i Chorwacji na Węgry dotarło ok. 1 mld metrów sześc. gazu, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu z poprzednimi latami” – powiedział cytowany przez G7 Gabor Szokodi z firmy sektora gazowego FGSZ.

Zdaniem ekspertów, do których dotarł portal G7, „rosyjski gaz ewidentnie nie przybywa z Chorwacji, z kolei ten z Rumunii może pochodzić z Rosji, ale też niekoniecznie, bo Rumunia ma znaczną ilość surowca własnej produkcji”. Wzrósł ponadto import gazu z kierunku słowackiego, który również miał nie pochodzić z Rosji.

„W sumie z Austrii, Rumunii, Chorwacji i Słowacji można by importować ponad 13 mld metrów sześc. gazu rocznie, czyli o 30 proc. więcej niż wynosi całkowite roczne zapotrzebowanie Węgier” – ocenia G7.

„Wszystko to wskazuje, że istnieje bardzo realna szansa na zastąpienie rosyjskiego gazu, a przynajmniej na sensowną dywersyfikację źródeł dostaw. Pytanie, czy jest wola polityczna i handlowa” – konkluduje portal.

Przedstawiciele rządu Viktora Orbana regularnie powtarzają, że Unia Europejska powinna położyć szczególny nacisk na dywersyfikację dostaw gazu.

We wrześniu 2021 r. Węgry podpisały z rosyjskim Gazpromem długoterminowy, 15-letni kontrakt na dostawę 4,5 mld metrów sześc. gazu rocznie. Dostarczany on jest przez Serbię i Austrię, z pominięciem Ukrainy, która tym samym została pozbawiona opłat za tranzyt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane