Portoryko może zbankrutować w piątek

Gubernator Portoryko Alejandro García-Padilla napisał, że w piątek ma ono spłacić 1 mld USD, ale nie ma tych pieniędzy.

- 1 lipca 2016 roku Portoryko nie wykupi ponad 1 mld USD w obligacjach – napisał García-Padilla w artykule opublikowanym przez CNBC.

Zwrócił jednocześnie uwagę na potrzebę restrukturyzacji ponad 70 mld USD długoterminowego długu terytorium nieinkorporowanego USA.

Co stanie się z Portoryko zależy od senatu USA. Ma on przyjąć ustawę, która da terytorium ochronę przed roszczeniami wierzycieli, które mu nie przysługiwała wcześniej według amerykańskiego prawa. Po podpisaniu ustawy przez prezydenta Obamę będzie możliwe dokonanie cięć wydatków budżetowych Portoryko. Ustanowiony zostanie także zewnętrzny organ kierujący restrukturyzacją jego długu.

Portoryko latami miało niskie podatki, aby przyciągnąć biznes, i wysoki deficyt budżetowy. Po likwidacji ulg podatkowych biznes opuścił jednak wyspę. To spowodowało wzrost bezrobocia i zapaść gospodarczą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, businessinsider.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Portoryko może zbankrutować w piątek