Portugalia: zawarto wstępną umowę na produkcję rosyjskiej szczepionki przeciw Covid-19

  • PAP
opublikowano: 17-04-2021, 19:01

Rosyjski producent szczepionki przeciwko Covid-19 Sputnik V zawarł wstępne porozumienie dotyczące wytwarzania tego preparatu w Portugalii. Miałby być produkowany w jednym z zakładów w Sintrze pod Lizboną.

Rosyjska szczepionka Sputnik V
Rosyjska szczepionka Sputnik V
iStock

Jak poinformował w sobotniej rozmowie z tygodnikiem “Sol” burmistrz Sintry Carlos Carreiras, rozmowy ze stroną rosyjską jeszcze nie zostały zakończone, ale jest już “wstępna umowa” o uruchomieniu produkcji szczepionki przeciwko Covid-19.

Samorządowiec sprecyzował, że Rosjanie są gotowi sprzedać Portugalczykom licencję na wyrób szczepionki Sputnik V. Dodał, że część surowców do wytwarzania preparatu zakład w Sintrze musiałby kupować w Rosji.

Według Carreirasa zlokalizowany na przedmieściach Lizbony zakład spółki Hikma mógłby docelowo produkować rocznie ponad 400 mln dawek szczepionki.

Pierwsze informacje dotyczące możliwości wyrobu rosyjskiej szczepionki w Portugalii pojawiły się w lutym. Władze hiszpańskiej spółki farmaceutycznej Zendal ujawniły wówczas, że rozważają uruchomienie linii produkcyjnej preparatu Sputnik V w dystrykcie Viana do Castelo, w północno-zachodniej Portugalii.

W opublikowanym wówczas komunikacie dyrekcja firmy Zendal podała, że produkcja rosyjskich szczepionek mogłaby ruszyć najwcześniej w grudniu 2021 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane