Czytasz dzięki

Porządkowanie rynku

Barbara Warpechowska
opublikowano: 08-11-2013, 00:00

Porządkowanie rynku

Dystrybutorzy podkreślają, że już widać efekty nowych rozwiązań prawnych. Liczą, że mechanizm odwróconego VAT uporządkuje rynek.

Zobacz więcej

Odwrócenie VAT przyniosło zarówno wzrost popytu, jak i cen stali zbrojeniowej — mówi Robert Wojdyna, prezes Konsorcjum Stali. [FOT. WM]

Proceder wyłudzania podatku VAT był od kilku lat największym problemem branży hutniczej. Z szacunków Polskiej Unii Dystrybutorów Stali oraz Hutniczej Izby Przemysłowo- Handlowej wynikało, że w 2012 r. tylko w przypadku prętów zbrojeniowych na rynku poza ewidencją podatkową znalazło się ponad pół mln ton wyrobów.

Jawne zużycie prętów wyniosło 1,3 mln ton, czyli ponad 40 proc. wyrobów pochodziło z przestępstwa. Zjawisko przybrało taką skalę, że powołano nawet specjalną grupę, która zajęła się ściganiem oszustów wyłudzających VAT w segmencie prętów żebrowanych.

Znikają tanie pręty

Jak podkreślają dystrybutorzy, już zapowiedź zmian przyniosła stopniowe znikanie z rynku podejrzanie tanich prętów zbrojeniowych. Do zbrojarni zaczęli wracać starzy klienci sprzed kilku lat.

— Wprowadzenie tego rozwiązania to świetny ruch, już widać skutki nowych regulacji. Liczymy na uporządkowanie rynku. Sytuacja powinna się poprawić. Mechanizm nie wyeliminuje całkowicie patologii w handlu wyrobami stalowymi. Niedosytem jest pozostawienie luk pozwalających na obrót pewnymi grupami wyrobów hutniczych na starych zasadach. Możemy się jednak spodziewać, że teraz działalność nieuczciwych firm — omijających płacenie podatku VAT — będzie raczej marginalna — mówi Grzegorz Kozień, prezes Unii Stalowej.

Odwrócony VAT nie obejmuje wszystkich wyrobów stalowych. Zależy to od pozycji w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). W przypadku prętów zbrojeniowych wątpliwości budzi na

przykład prefabrykacja zbrojeń — przycinania i gięcia prętów. Główny Urząd Statystyczny wydał dwa sprzeczne stanowiska odnośnie do ich kwalifikacji. W pierwszym były nadal traktowane jako pręty i wchodziły w system odwróconego naliczania VAT, a w drugim uznano, że jednak nie są już prętami, ale elementami konstrukcji i nie wchodzą w system odwróconego VAT.

Dla dystrybutorów to bardzo ważne, bo drobna przeróbka, niewielka wartość dodana do prętów powoduje, że znowu pojawia się na nich VAT i dalej mogą stać się elementem wyłudzaniatego podatku. PUDS zwrócił się do ministra finansów o zajęcie stanowiska w tej sprawie i ujednolicenia interpretacji. GUS prowadzi klasyfikację dla celów statystycznych, a nie podatkowych, ale PUDS uważa, że mimo to trzeba ujednolicić interpretację, zwłaszcza teraz, kiedy oficjalnych wytycznych ministerstwa nadal jeszcze nie ma.

Rosną ceny

Robert Wojdyna, prezes Konsorcjum Stali i przewodniczący rady PUDS, uważa, że odwrócenie VAT przyniosło zarównowzrost popytu, jak i cen stali zbrojeniowej. Dystrybutorom sprzyjała pogoda, która pozwala na kontynuowanie prac budowlanych.

Ale też, jak wynika z danych PUDS, ceny rosną, co zachęca klientów do kupowania stali, a nie czekania na obniżki. Kiedy na rynku przeważała tania stal z nieopłaconym podatkiem VAT, wielu dystrybutorów wycofało się z tego asortymentu i sprzedawało niewiele prętów żebrowanych. Teraz wracają do tego asortymentu. Tak na przykład postąpiła Ferona Polska.

Poczekamy na inwestycje

Z kolei giełdowy Bowim zdecydował się zamknąć jedną z dwóch zbrojarni. Zostawił zakład w Gliwicach, zamykając w Sosnowcu. Spółka tłumaczyła w komunikacie, że zmniejszy to możliwości produkcyjne grupy w tym zakresie z 5,5 tys. do 3 tys. ton miesięcznie, ale pozwoli maksymalnie wykorzystać moce zbrojarni Betstal.

Tym bardziej, że strata w pierwszym półroczu wynikała właśnie z działalności na rynku stali zbrojeniowej. Szefowie Bowimu uważają, że perspektywytego segmentu są dobre, ale na wzrost popytu pozwalający na wykorzystanie mocy obu zbrojarni trzeba poczekać do uruchomienia inwestycji wspomaganych funduszami unijnymi. Bowim może nie być wyjątkiem. W jego ślady mogą pójść kolejne firmy, gdyż wykorzystanie mocy produkcyjnych przez zakłady prefabrykacji stali zbrojeniowej utrzymuje się na poziomie 50-60 proc., tylko w niektórych dochodzi maksymalnie do 70 proc.

Zyska budżet i firmy

Przez ostatnie dwa lata budżet stracił kilkaset milionów złotych przez nieprawidłowości w handlu stalą budowlaną. Trudno oszacować, ile takich spraw nie wykryto. Wprowadzony mechanizm odwróconego VAT ukróci ten proceder. Zyskują też dystrybutorzy. Zwiększą obroty i zmniejszą koszty zakupów. Kupując od producentów stal bez VAT, będą potrzebowali mniej pieniędzy w obrocie. To taki dodatkowy bonus odwrócenia VAT. Mniej jednak zarobią banki i gwaranci transakcji handlowych.

Kupujący stalowe pręty rozliczy podatek

Od 1 października 2013 r. obowiązuje mechanizm tzw. odwrotnego obciążenia VAT w obrocie prętami stalowymi. Obowiązek związany z rozliczeniem podatku zamiast na sprzedawcy spoczywa na nabywcy. W ocenie resortu finansów jest to najlepsze rozwiązanie w walce z oszustwami podatkowymi i wyłudzeniami VAT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane