Posłowie za umową o unikaniu podwójnego opodatkowania

(Tadeusz Stasiuk)
26-10-2006, 20:23

Posłowie chcą jak najszybszego uchwalenia ustawy o ratyfikacji umowy zawartej z Wielką Brytanią.

Wszystkie kluby parlamentarne poparły w czwartek w Sejmie umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią. Posłowie chcą jak najszybszego uchwalenia ustawy o ratyfikacji tej umowy.

W czwartek Sejm przeprowadził drugie czytanie projektu ustawy dotyczącej ratyfikacji Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią. Umowa, dzięki której osoba osiągająca dochody tylko w Wielkiej Brytanii nie będzie płaciła podatku w Polsce, ma wejść w życie 1 stycznia 2007 r.

Umowa została podpisana 20 lipca 2006 r. Aby mogła wejść w życie od 2007 roku, parlamenty obu państw muszą ją ratyfikować jeszcze w tym roku.

Obecnie z Wielką Brytanią obowiązuje umowa w sprawie podwójnego opodatkowania z 1976 r. Stosuje ona zasadę proporcjonalnego odliczenia. Podatnicy zameldowani w Polsce, ale pracujący w Wielkiej Brytanii, powinni się rozliczyć z fiskusem w naszym kraju. Od wyliczonego w Polsce podatku mają prawo odliczyć podatek zapłacony za granicą.

Nowa umowa przewiduje tzw. metodę wyłączenia z progresją, zgodnie z którą dochód uzyskany w Wielkiej Brytanii będzie w Polsce zwolniony od podatku. Będzie natomiast wzięty pod uwagę przy obliczaniu stawki podatkowej, według której podatnik będzie zobowiązany rozliczyć podatek od dochodów uzyskanych w Polsce. Nowe rozwiązanie będzie dotyczyć rozliczenia dochodów za 2007 r.

Obecny stan prawny jest krzywdzący dla Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii, bo są oni w gorszej sytuacji, niż zarabiający na tym samym rynku obywatele brytyjscy - ponoszą podobne koszty utrzymania, a "dopłacają" podatki w Polsce - tak uzasadniła poparcie PiS dla nowych rozwiązań podatkowych Małgorzata Bartyzel. Dodała, że koszty społeczne nieratyfikowania tej umowy będą nieporównywalnie wyższe niż straty polskiego budżetu.

W uzasadnieniu do projektu ustawy napisano, że wejście w życie umowy będzie miało negatywne skutki dla budżetu państwa. Resort finansów szacuje, że wpływy z podatku dochodowego będą niższe o kilkadziesiąt mln zł rocznie.

Wiceminister finansów Jarosław Neneman poinformował niedawno, że rząd rozpoczyna też prace nad zmianą umów w sprawie podwójnego opodatkowania z innymi krajami, które zakładają mniej korzystne dla podatników metody rozliczeń. Dotyczy to m.in. Holandii, z którą umowa także przewiduje zasadę proporcjonalnego odliczenia. Umowy te mogłyby wejść w życie od 2008 roku.

Wiceminister poinformował także, że w rozliczeniach za 2006 r. ma obowiązywać korzystniejsza dla podatników metoda odliczeń, dzięki której zapłacą oni mniejsze podatki. Takie rozwiązanie zawiera rządowy projekt ustawy o podatku PIT, nad którym pracuje obecnie Sejm.

Przewidziano w nim, że będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania 30 proc. diety za każdy dzień pracy w delegacji zagranicznej. Ma to dotyczyć dochodów osiągniętych w 2006 roku w różnych krajach, nie tylko w Wielkiej Brytanii. Obecnie osoba pracująca w Wielkiej Brytanii może odliczyć od dochodu równowartość 30 diet rocznie, czyli ok. 960 funtów.

Poseł PO Krystyna Skowrońska zapowiedziała w czwartek w Sejmie, że jej klub zgłosi poprawki do projektu ustawy o podatku PIT w sprawie odliczeń diet zagranicznych.

PO chce, aby odliczeniu od podstawy opodatkowania podlegać mogło 100 proc. diet zagranicznych. Jak poinformowała Skowrońska, celem poprawek jest to, by Polacy pracujący za granicą "na trwale nie żegnali się z Polską" i nie przenosili za granicę ze względu na niekorzystne przepisy podatkowe w Polsce.(DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Posłowie za umową o unikaniu podwójnego opodatkowania