Potomkowie Orsteda pozywają firmę za kradzież nazwiska

opublikowano: 05-01-2018, 12:21
aktualizacja: 05-01-2018, 12:22

Potomkowie odkrywcy elektromagnetyzmu Hansa Christiana Orsteda pozywają jedną z największych duńskich firm za wykorzystanie nazwiska naukowca w nowej nazwie, donosi Reuters.

W październiku DONG Energy, największy na świecie deweloper morskich farm wiatrowych, zmienił nazwę na Orsted. Troje potomków słynnego duńskiego naukowca zdecydowało się na pozwanie firmy. Wskazują, że krajowe prawo zakazuje wykorzystania ich nazwiska. Soren Peter Orsted powiedział w wywiadzie prasowym, że uważa zmianę nazwy firmy za prowokację i obrazę dla jego przodka, który zawsze dążył do niezależności i trzymał się z daleka od działalności komercyjnej.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Prawo musi być stosowane zarówno wobec dużych jak i małych, a ponieważ uważamy, że mamy rację i prawo jest po naszej stronie, dostrzegam scenariusz, w którym będą musieli znów zmienić nazwę – powiedział Soren Peter Orsted.

Duński koncern, czwarty w kraju pod względem wartości rynkowej, jest pewny swojego prawa do nowej nazwy. Wskazuje, że jedna z jego elektrowni w Kopenhadze przez ponad 100 lat nosiła nazwę H.C. Orsted.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu