Czytasz dzięki

Poważnie wzrosły szanse na kolejną obniżkę stóp przez Fed

opublikowano: 03-10-2019, 19:09

Po rozczarowujących danych makro podsycone zostały obawy, ze spowolnienie gospodarcze doprowadzi Stany Zjednoczone do recesji. Tym samym wzrosły szanse na kolejna redukcje ceny pieniądza przez amerykańskie władze monetarne już podczas październikowego posiedzenia.

Według najnowszych szacunków CME FedWatch inwestorzy wyceniają obecnie na 92,5 proc. szansy na obniżkę stóp o ćwierć punktu procentowego na październikowym posiedzeniu Fed i 50 proc. szansy na kolejną obniżkę w grudniu. Szacunki zostały oparte na wycenie kontraktów futures i odzwierciedlają poglądy traderów stawiających prawdziwe zakłady na giełdzie CME.

Jerome Powell, szef Fed
Zobacz więcej

Jerome Powell, szef Fed fot. Bloomberg

We wrześniu, jak wynika z opublikowanego w czwartek raportu, sektor usług w USA rozwijał się znacznie wolniej niż oczekiwano, a wskaźnik ISM Non-Manufacturing Index znalazł się na najniższym poziomie od sierpnia 2016 r.

Najważniejsze jest to, że słabość produkcji zaatakowała teraz stronę usługową amerykańskiej gospodarki, która stanowi około 80 proc. całości - powiedział Peter Boockvar, dyrektor ds. Inwestycji w Bleakley Advisory Group.

Fed obniżył we wrześniu, po raz drugi w tym roku, referencyjną stopę procentową pożyczek jednodniowych do docelowego zakresu od 1,75 do 2 proc. Bank centralny wskazał na niepewność związaną z handlem i stłumioną inflację jako przeszkody dla gospodarki USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane