Czytasz dzięki

Powell: Fed pozwoli inflacji przekroczyć poziom 2 proc.

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 27-08-2020, 15:50

Szef amerykańskiego Banku Rezerw Federalnych (Fed) podczas czwartkowego wystąpienia na seminarium w Jackson Hole przedstawił zasady „nowej” polityki banku centralnego, która będzie tolerowała inflację „umiarkowanie” powyżej zakładanego na poziomie 2 proc. celu.

Jerome Powell podkreślił, że władze monetarne „odrobiły zadanie domowe” i wyciągnęły wnioski z bolesnych doświadczeń jakimi była gwałtowna inflacja z lat 70. ubiegłego wieku. Stwierdził przy tym, że równocześnie utrzymywanie się niskiej inflacji w ciągu ostatnich ośmiu lat grozi nowymi trudnościami gospodarczymi. Szef Fed zadeklarował, że co pięć lat ta nowa polityka będzie poddawana weryfikacji.

Jerome Powell, szef Fedu
Zobacz więcej

Jerome Powell, szef Fedu Fot. BLOOMBERG

Cel inflacyjny Fed wynosi 2 proc. i jest mierzony w oparciu o podstawowe osobiste wydatki konsumpcyjne (z wyłączeniem zmiennych składników, takich jak ceny energii i żywności). Ale od czasu ustanowienia tego celu w 2012 r., Fed uśrednił inflację na poziomie zaledwie około 1,6 proc. osiągając 2 proc. tylko na krótko w 2018 r.

W czwartek Powell ogłosił zakończenie przeglądu polityki monetarnej i powiedział, że Federalny Komitet Otwartego Rynku(FOMC – organ Fed odpowiedzialny za politykę stóp procentowych) zgodził się na działania, które pozwoliłby na kształtowanie się inflacji umiarkowanie powyżej 2 proc. celu „przez jakiś czas” po okresach, w których inflacja „utrzymuje się trwale” poniżej tego celu.

Zrozumiałe, że gdyby narastała nadmierna presja inflacyjna lub oczekiwania inflacyjne wzrosłyby powyżej poziomów zgodnych z naszym celem, nie zawahalibyśmy się działać – stwierdził Powell.

Szef Fed powiedział również w przemówieniu, że chociaż główne zmiany dotyczą mandatu Kongresu w sprawie stabilności cen, bank centralny nadal przywiązuje dużą wagę do swojego drugiego mandatu dotyczącego maksymalnego zatrudnienia.

Zmienione oświadczenie mówi teraz, że decyzje polityczne Fed muszą być kierowane ocenami „niedoborów zatrudnienia od maksymalnego poziomu”.

To odzwierciedlenie naszego poglądu, że silny rynek pracy można utrzymać bez powodowania wybuchu inflacji – wyjaśnił Powell.

Następne posiedzenie FOMC zaplanowane jest 15 i 16 września.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane