Czytasz dzięki

Powell: gospodarka USA pozostaje sprężysta, zagrożeniem koronawirus

opublikowano: 11-02-2020, 16:37

Jerome Powell, szef Banku Rezerw Federalnych (Fed) pozostaje optymistyczny odnośnie kondycji amerykańskiej gospodarki. Twierdzi jednak, że istnieją pewne zagrożenia, jak w przypadku epidemii koronawirusa, donosi Reuters.

Szef banku centralnego podkreślił, że ekspansja gospodarcza w USA trwa już 11 rok i jest bezprecedensowa,  najdłuższa w historii. 

Jerome Powell, szef Fed
fot. Bloomberg

W drugiej połowie 2019 r. gospodarka wydawała się odporna na globalne przeciwności, które nasiliły się latem ubiegłego roku - powiedział Powell powołując się na pierwsza w tym roku aktualizację prognoz Fed.  Powell dał jednoznacznie do zrozumienia, że obecny docelowy zakres krótkoterminowych kosztów finansowania zewnętrznego kształtujący się w przedziale 1,5 do 1,75 proc., jest „odpowiedni”, aby utrzymać ekspansję na torze.

Zasygnalizował, że biorąc pod uwagę czynniki takie jak zmniejszanie się niepewności w polityce handlowej i stabilizację globalnego wzrostu, nie widzi powodu, aby dostosowywać stopy procentowe, chyba że nowe wydarzenia spowodują „istotną ponowną ocenę” obecnych prognoz.

Uważnie monitorujemy pojawienie się koronawirusa, co może doprowadzić do zakłóceń w Chinach, które rozprzestrzenią się na resztę światowej gospodarki – stwierdził Powell.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane