Powell nie obawia się inflacji

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 08-04-2021, 21:07

Jerome Powell, szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej nie obawia się inflacji, twierdząc, że jej wzrost ma jedynie tymczasowy charakter, donosi Reuters.

Jerome Powell, szef Fed
Jerome Powell, szef Fed
Bloomberg

Zdaniem bankiera centralnego, powodem obserwowanego przyspieszenia presji inflacyjnej jest gwałtowny wzrost wydatków wspierany przez ponowne otwarcie gospodarki, a na to nakładają się wąskie gardła w dostawach i problemy z ich łańcuchami.

Naszym zdaniem, wystąpi presja na wzrost cen, która może zostać przeniesiona na konsumentów w postaci podwyżek cen towarów i produktów oraz usług. Skłaniamy się jednak do twierdzenia, że będzie to przejściowe zjawisko – powiedział szef Fed.

Podkreślił, że gdyby sytuacja jednak – wbrew oczekiwaniom – wymknęła się spod kontroli i inflacja wyszła poza poziom przy którym Fed czuje się komfortowo oraz władze monetarne przekonały się o trwałości trendu, reakcja będzie natychmiastowa.

Powell stwierdził również, że na razie nie rozmyśla nad ewentualną drugą kadencją.

Mam jeszcze jedno ogromne wyzwanie, na którym bardzo się skupiam, a jest nim codzienne wykonywanie mojej pracy najlepiej jak potrafię, aby służyć wszystkim Amerykanom - powiedział Powell, którego czteroletnia kadencja jako przewodniczącego kończy się na początku przyszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane