Czytasz dzięki

Powell: ożywienie gospodarcze zależy od pełnego opanowania epidemii

opublikowano: 16-06-2020, 19:02

Nie dojdzie do pełnego ożywienia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych, dopóki Amerykanie nie będą pewni, że opanowana zostanie nowa fala epidemii koronawirusa, twierdzi przewodniczący Banku Rezerw Federalnych, cytowany przez agencję Reuters.

Jerome Powell powiedział, że choroba jest powstrzymana, ale całkowite wyleczenie jest mało prawdopodobne - powiedział Powell.

Jerome Powell, szef Fed
Zobacz więcej

Jerome Powell, szef Fed fot. Bloomberg

Fed w zeszłym tygodniu utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie blisko zera i zadeklarował, że planuje lata nadzwyczajnych bodźców, mających wspomóc gospodarkę zdążającą do pełnego ponownego otwarcia, w obliczu ponownie wzrastającej liczby nowych przypadków Covid-19. 

Im dłużej trwa kryzys, tym większe są potencjalne długoterminowe szkody wynikające z trwałej utraty pracy i zamykania firm - powiedział Powell.

Do tej pory Kongres przeznaczył prawie 3 bln USD na wsparcie gospodarki, firm i gospodarstw domowych, podczas gdy Fed wdrożył wiele programów zasilających gospodarkę bilionami dolarów kredytów.

W poniedziałek Fed rozpoczął długo oczekiwany program pożyczek, który zaoferuje do 600 mld USD amerykańskim firmom zatrudniającym do 15 tys. pracowników lub o przychodach do 5 mld USD.

Powell powtórzył, że nie będzie szybkiego uzdrowienia gospodarki i, że Fed użyje pełnego zakresu narzędzi, aby pomóc jej odzyskać siły

Stojący na czele amerykańskich władz monetarnych Powell podkreślił też, że „…jeśli koronawirus nie zostanie w pełni powstrzymany, pogorszenie koniunktury może jeszcze bardziej powiększyć luki w dobrobycie gospodarczym”.

Fed prognozuje, że gospodarka skurczy się w 2020 r.  w tempie 6,5 proc. w skali rocznej, a bezrobocie utrzyma się na wysokim poziomie przez kilka lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane