Powolna śmierć 13-letniego Windowsa XP

opublikowano: 10-03-2014, 00:00

Microsoft za miesiąc kończy ze wsparciem 13-letniego systemu, ale miliony klientów nadal go używają. I nie przestają.

8 kwietnia 2013 r. kończy się era Windows XP. System, który powstawał, gdy komputery osobiste wyposażone były w napędy dyskietek 3,5 cala, a z internetem najczęściej łączono się przez analogowe modemy, w dobrym zdrowiu przetrwał 13 lat, ale produkujący go Microsoft w końcu — 4 lata po zakończeniu sprzedaży — przestanie publikować aktualizacje bezpieczeństwa i łatać w nim dziury. Do połowy 2015 r. ma jeszcze utrzymywać wsparcie antymalware’owe.

— W praktyce przełoży się to bezpośrednio na poziom bezpieczeństwa komputerów, który od tego momentu nie będzie się podnosił. Każda nowa luka bezpieczeństwa, która pojawi się w sieci, będzie mogła być wykorzystana przez hakerów lub złośliwe oprogramowanie. Działalność tego drugiego może być częściowo ograniczona na przykład poprzez zastosowanie aktualnych systemów antywirusowych. Należy jednak pamiętać, że nie jest to rozwiązanie,które pozwoli zabezpieczyć system w 100 proc. — mówi Mariusz Ustyjańczuk, menedżer w dziale zarządzania ryzykiem w Deloitte.

Według danych serwisu ranking.pl, w Polsce na Windows XP pracuje mniej więcej co czwarte urządzenie, podłączone do internetu — w ostatnich latach z kwartału na kwartał jego udział zmniejszał się średnio o 2-3 pkt proc. Windows 7 działa na ponad 46 proc. urządzeń, a Windows 8 i 8.1 — na 9 proc., tymczasem Android ma 7,7 proc., a systemy Apple’a (iOS i Mac OS X) — 3,3 proc. Microsoft liczy na to, że klienci, zwłaszcza korporacyjni, będą się przenosić z Windowsa XP na 8.1, który jednak rynku na razie nie zawojował.

Eksperci zwracają uwagę na to, że w firmach popularność zdobywają rozwiązania, pozwalające na pracę w chmurze, przybywa też urządzeń mobilnych, w których silną pozycję ma Android i iOS. — Obserwujemy rosnące tempo migracji urządzeń z systemu Windows XP do nowszych, odpowiadających dzisiejszej specyfice systemów operacyjnych — takich jak Windows 7 i Windows 8.1. Sposób przeprowadzenia migracji zależy najczęściej od typu użytkownika oraz wieku urządzenia, na którym dotychczas pracował — mówi Marcin Klimowski, windows client product marketing manager w polskim Microsofcie.

Microsoft nie ujawnia liczb, dotyczących dynamiki migracji. Nie wiadomo też dokładnie, jaka część korporacyjnych klientów koncernu z Redmond używa XP. Microsoft podkreśla, że użytkowników powoli odchodzącego do lamusa systemu nie porzuci — oczywiście nie za darmo.

— Nasz główny priorytet to obecnie intensywna praca z partnerami, aby możliwie jak najlepiej poinformować naszych klientów i ułatwić im migrację do współczesnych rozwiązań. Klienci korporacyjni, którzy nie zdążą przed 8 kwietnia 2014 dokonać migracji z Windows XP, mają możliwość zakupu usługi Custom Support Agreement, która pozwoli im na otrzymywanie dalszego wsparcia dla Windows XP w określonym umową czasie i zakresie — mówi Marcin Klimowski. W kwietniu Microsoft kończy nie tylko ze wsparciem XP — przestanie aktualizować również Office 2003 oraz Exchange Server 2003 i SharePoint Server 2003.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane