PR: zgoda na przejęcie większościowego pakietu przez ARP

PAP
opublikowano: 16-07-2015, 18:24

Nadzwyczajne Zgromadzenia Wspólników Przewozów Regionalnych jednogłośnie wyraziło zgodę na przejęcie przez Agencję Rozwoju Przemysłu większościowego pakietu udziału w spółce - poinformował w czwartek w komunikacie przewoźnik. To kolejny etap restrukturyzacji spółki.

Zgromadzenie Wspólników Przewozów Regionalnych składa się z udziałowców spółki, czyli z przedstawicieli 16 województw.

"Jednogłośnie podjęta w czwartek uchwała Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników stwarza realną szansę na skuteczną restrukturyzację Przewozów Regionalnych. Stawką jest odzyskanie przez spółkę długotrwałej rentowności oraz zdolności inwestycyjnych. Jest to ambitne zadanie, które wymaga konsekwentnej realizacji planów zgodnie z przyjętym harmonogramem" – powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Marek Szczepański.

Jak wskazano w komunikacie proces dofinansowania Przewozów Regionalnych (PR) i objęcie większościowego pakietu udziałów przez ARP ma się rozpocząć, zgodnie z harmonogramem, czyli jesienią tego roku. Wcześniej jednak musi powstać plan restrukturyzacji - ma on być gotowy do końca lipca br. Następnie zostanie on uzgodniony na poziomie krajowym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju i Agencję Rozwoju Przemysłu. Potem zostanie przedstawiony Komisji Europejskiej. Dopiero po pozytywnej decyzji KE do Przewozów Regionalnych trafi 770 mln zł a ARP obejmie pakiet większościowy.

Wniesione do spółki środki finansowe w wysokości 770 mln zł zostaną przeznaczone zarówno na pozbycie się historycznych długów, jak i na restrukturyzację i rozwój spółki. Fundusze te zostały zarezerwowane w tegorocznym budżecie państwa.

PR planują m.in. modernizację obecnego taboru i zakup nowego, co - w ocenie przewoźnika - pozytywnie przełoży się na wyższą, jakość świadczonych usług przewozowych.

"Nie ma innej drogi dla Przewozów Regionalnych niż obecny, zaakceptowany przez właścicieli plan restrukturyzacji. Spłata historycznego zadłużenia, szereg wewnętrznych inicjatyw naprawczych oraz wieloletnie umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego umożliwią nam dalszy rozwój oraz skuteczne konkurowanie na rynku przewozów regionalnych. I to nie tylko ceną, ale przede wszystkim, jakością oferowanych usług" – powiedział cytowany w komunikacie prezes zarządu Przewozów Regionalnych Tomasz Pasikowski.

PR są największym w Polsce przewoźnikiem kolejowym. Średnio w ciągu doby na tory w całej Polsce wyjeżdża ok. 1600 pociągów Przewozów Regionalnych, a z ich oferty korzysta codziennie prawie 230 tys. osób.

Spółka zanotowała w 2014 r. stratę w wysokości 5,46 mln zł, pierwotnie planowała stratę za ubiegły rok w wysokości 28 mln zł. W tym roku przewoźnik planuje zysk na poziomie 200 tys. zł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PR: zgoda na przejęcie większościowego pakietu przez ARP