Pracodawco, przyjmij młodego…

opublikowano: 31-01-2016, 22:00
Obserwuj w MójPB:

Urzędy pracy dofinansują firmom zatrudnienie bezrobotnych w wieku do 30 lat.

Urzędy pracy zachęcają firmy do składania wniosków o refundację wydatków na zatrudnienie osób pozostających bez pracy, którzy nie ukończyli 30 lat. Pracodawcy mogą uzyskać z Funduszu Pracy (FP) pieniądze na pokrycie części kosztów ponoszonych na wynagrodzenia, nagrody i składki odprowadzane na ubezpieczenia społeczne młodych pracowników.

— W tym celu starosta zawrze z pracodawcą umowę, na podstawie której przez 12 miesięcy będzie on otrzymywał refundację części kosztów zatrudnieniamłodych bezrobotnych skierowanych przez urząd pracy — wyjaśnia Hanna Prusik, aplikant radcowski, specjalista ds. prawnych w Impel Business Solutions.

Refundacja może maksymalnie osiągnąć kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku i składek na ubezpieczenie społeczne od refundowanego wynagrodzenia. W tym roku minimalna płaca wynosi 1850 zł, miesięczna kwota wsparcia może zatem sięgnąć ok. 2,2 tys. zł. Pracodawca korzystający z dofinansowania będzie musiał zatrudniać pracownika (lub inną osobę skierowaną przez urząd pracy w jego miejsce) przez kolejne 12 miesięcy, ale już na własny koszt. Jeśli nie dopełni tego warunku, powinien zwrócić refundację, w kwocie proporcjonalnej do okresu, w którym nie utrzymał zatrudnienia skierowanej osoby, wraz z odsetkami. Zawarcie umów na takich warunkach będzie możliwe do 31 grudnia 2017 r., czyli pracodawcy mogą korzystać z pomocy w latach 2016-18. Ma ona spowodować zmniejszenie bezrobocia i dać szansę młodym ludziom na znalezienie pracy na co najmniej 2 lata. Koszt programu to prawie 3 mld zł. — Z refundacji nie mogą skorzystać pracodawcy, którzy w okresie sześciu miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o dofinansowanie zwolnili pracowników z przyczyn dotyczących zakładu pracy — zwraca uwagę Hanna Prusik. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane