Pracowników kusi wyższa pensja, etat i prestiż firmy

opublikowano: 11-01-2017, 22:00

Dwie trzecie specjalistów i menedżerów uważa, że praca powinna znaleźć ich, a nie odwrotnie.

Tylko sześciu na stu pracowników powie zdecydowane „nie”, gdy zadzwoni do nich rekruter. Nie oznacza to, że resztę uszczęśliwi jakakolwiek propozycja. Jesteśmy gotowi zmienić firmę, jeśli dostaniemy wyższe od dotychczasowego wynagrodzenie (73 proc.), umowę o pracę (56 proc.) i możliwość wykonywania obowiązków służbowych w elastycznym systemie godzinowym (38 proc.). Ponadto przedsiębiorstwo, które o nas zabiega, musi cieszyć się dobrąreputacją jako pracodawca (56 proc.) — wynika z badania firmy Antal.

— Pieniądze są ważnym argumentem. Bez względu na stanowisko, zawód i branżę ze świecą można szukać kandydatów, którzy chcieliby zmienić pracę na taką, która wiąże się z niższymi poborami — komentuje Sebastian Sala, menedżer Antal Banking & Insurance.

Co do etatu — ciągle traktowany jest jako gwarancja zawodowej stabilizacji, ale zarówno kandydaci, jak i pracodawców wykazują się coraz większą otwartością na alternatywne formy zatrudnienia. Elastyczny czas pracy i marka pracodawcy (employer branding) to aspekty, do których przywiązują wagę zwłaszcza przedstawiciele pokoleniaY i Z. Nic dziwnego, że mające kłopoty kadrowe firmy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom młodych, którzy nie podpisują się pod hasłem „czas to pieniądz”, ale raczej pod stwierdzeniem „to moje życie”. I chcą je przeżyć w pełni. Średnio ankietowani oczekują od nowego pracodawcy 23-procentowego wzrostu wynagrodzenia. Choć w przypadku rozchwytywanych specjalistów i menedżerów IT wskaźnik ten wynosi 24, a wśród pracowników administracji — 19 proc. Prawie dwie trzecie badanych (64 proc.) nie szuka pracy aktywnie, ale tylko odpowiada na propozycje zatrudnienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Pracowników kusi wyższa pensja, etat i prestiż firmy