Prawie wszystkie OFE kupowały akcje w grudniu

Saldo zakupów i sprzedaży akcji przez otwarte fundusze emerytalne wyniosło w grudniu 950 mln zł, szacuje Maciej Marcinowski, analityk Trigon DM.

Na tę sumę składało się 742 mln zł salda dla akcji polskich i 208 mln zł dla akcji zagranicznych. 

- Korygując o wezwanie na TVN, Bogdankę i GCH, popyt na akcje polskie wystąpił piąty miesiąc z rzędu, natomiast na akcje zagraniczne trwa nieprzerwanie od dwaunastu miesięcy - mówi Maciej Marcinowski, który zaznacza, że w grudniu wszystkie OFE - poza MetLife - kupowały polskie akcje.

 - Najwięcej wydała AXA (232mln zł), co jest dużym zaskoczeniem. Fundusz przez ostatnie kilkanaście miesięcy był raczej sprzedającym netto, a ostatni raz tak duże zakupy wykazał w styczniu 2013 r.. Swój defensywny charakter fundusz udowadniał w najniższej alokacji w akcje w sektorze, co trwało przez ostatnie 5 lat. Nastawienie poszczególnych OFE do akcji zagranicznych było z kolei zróżnicowane. Największym popytem wykazały się Aviva i Aegon, a po stronie podażowej nie było znaczącego gracza - dodaje analityk Trigon DM.

W całym 2015 r. OFE sprzedały akcje polskie za 1,8 mld zł (w tym w wezwaniach na około 3,9 mld zł), a na akcje zagraniczne wydały 4,7 mld zł.

W grudniu średnia ważona jednostka OFE spadła o 1,9 proc. Najlepszy wynik z zarządzania osiągnął Aegon (-1,5 proc.), najgorszy - Aviva (-2,2 proc.). W całym 2015 r. najlepszy był OFE PZU (-2,9 proc.), najgorszy - Generali (-7,2 proc.).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prawie wszystkie OFE kupowały akcje w grudniu