Premia z zysku jest kosztem spółki

opublikowano: 23-06-2015, 00:00

NSA wydał uchwałę, która powinna zakończyć spory z organami podatkowymi co do rozliczania w CIT nagród pracowniczych.

Spółki mają prawo zaliczyć do swoich kosztów wydatki ponoszone na premie finansowane z tzw. czystego zysku. Zapadła w tej sprawie długo oczekiwana uchwała. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) podjął ją w poniedziałek w składzie siedmiu sędziów (sygn. akt II FPS 3/15). — Szkoda tylko, że to, co wydaje się oczywiste, wymagało aż podjęcia uchwały przez NSA — komentuje Paweł Greszta, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski. Sprawa, którą rozstrzygnął NSA, dotyczyła sporu pomiędzy podatnikami a organami podatkowym co do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nagród (premii) wypłacanych z zysku spółki po opodatkowaniu. Nagradzanie pracowników dodatkowymi świadczeniami, których uzyskanie jest uzależnione od osiągnięcia przez pracodawcę dodatniego wyniku finansowego, jest dosyć powszechną praktyką motywacyjną. Podatkowo jednak różnie interpretowaną, zarówno przez organy podatkowe, jak i sądy administracyjne. Jak mówi Paweł Greszta, przed poniedziałkową uchwałą dosyć ryzykowne było zaliczenie takich premii do kosztów uzyskania przychodów, o ile podatnik nie dysponował pozytywną indywidualną interpretacją organu podatkowego. Nie na długo jednak taka wykładnia każdego chroniła. Minister finansów zmieniał bowiem z urzędu wcześniejsze interpretacje korzystne dla firm.

— NSA, rozstrzygając spór, wskazał jednoznacznie, że przy wykładni prawa podatkowego najważniejsze są dyrektywy wykładni językowej — podkreśla doradca.

W tym przypadku istotą sprawy jest m.in. analiza charakteru wydatków ponoszonych przez firmę, w rozpatrywanym sporze — o podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Rzecz w tym, czy określony koszt ma związek z uzyskiwanymi przychodami. — W uchwale zwrócono uwagę, że jeżeli dany wydatek spełnia wszystkie przesłanki do uznania go za koszt uzyskania przychodów przewidziane w ustawie o CIT, co w przypadku premii, będących nagrodą za dobrze wykonaną pracę, jest oczywiste, oraz nie wskazano go w negatywnym katalogu wydatków niestanowiących

kosztu podatkowego, to dalsze inne rozważania są zbędne — wyjaśnia Paweł Greszta. Według NSA, przepisy ustawy o CIT w żadnym miejscu nie uzależniają zaliczenia wydatku do kosztów od źródła, z jakiego ma być on pokryty. Tym samym tego rodzaju ograniczenie nie istnieje, a jedyne, jakie zawarto, odnosi się do składek ZUS, w art. 16 ust. 1 pkt 40 tej ustawy. Uchwała przynosi też praktyczną wskazówkę. NSA zwrócił uwagę, że nagrody wypłacone z zysku po opodatkowaniu są kosztem uzyskania przychodów w momencie ich wypłaty i to nie wymaga żadnych korekt wcześniejszych rozliczeń.

Uchwała zapadła w związku z pytaniem prawnym zgłoszonym przez NSA w jego zwykłym składzie, który rozpatrywał skargę kasacyjną spółki na wyrok sądu wojewódzkiego, który podtrzymał negatywną dla niej interpretację organu podatkowego. Organ przyznał, że wypłaty z zysku dla pracowników po opodatkowaniu są związane z jej działalnością i mają charakter premii, ponieważ zależą od spełnienia konkretnego warunku. Jednak stanowią one element podziału wypracowanego zysku (dochodu po opodatkowaniu) i nie mają charakteru kosztowego, gdyż ich źródłem jest zysk. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy