Premier: dokumenty dot. tarczy antykorupcyjnej zostaną udostępnione

PAP
opublikowano: 24-10-2009, 15:49

Premier Donald Tusk zapowiedział w sobotę w  Sopocie, że udostępniona zostanie pełna dokumentacja dotycząca tzw. tarczy antykorupcyjnej.

Odniósł się w ten sposób do informacji portalu tvn24.pl, że organizacje pozarządowe zajmujące się problematyką antykorupcyjną nie otrzymały od kancelarii premiera - mimo wielokrotnych próśb - szczegółowych informacji o projekcie "tarczy antykorupcyjnej". W związku z tym złożyły skargę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, który - według tvn24.pl - sprawą już się zajął.

Premier powiedział, że kolegium ds. służb specjalnych, w skład którego wchodzą także przedstawiciele prezydenta oraz opozycji, nieraz dyskutowało o tym, na czym polega działanie "tarczy antykorupcyjnej".

"Projekt +tarczy antykorupcyjnej+ na mój wniosek opracowało i ten wniosek poparło kolegium ds. służb specjalnych, także opozycja. Miał być to projekt, w którym odpowiednie służby - w tym CBA, ale nie tylko - współpracują ze sobą i będą chroniły ważne procesy gospodarcze przed zagrożeniem korupcyjnym" - mówił Tusk.

"I nie chodzi tutaj o prowokacje w stylu CBA, zakładanie wszystkim podsłuchów, czy takie prowokowanie ludzi do popełniania złych rzeczy, tylko o możliwie szybkie informowanie o pojawiających się zagrożeniach lobbingowych czy korupcyjnych, tak aby na przykład prywatyzacja była wolna od tego typu zagrożeń" - dodał.

Wcześniej wiceszef klubu PO Sławomir Nowak zapewnił, że rząd jest otwarty na współpracę w zwalczaniu korupcji z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się tą problematyką. Jeśli będzie taka możliwość, rząd będzie udostępniał dokumenty dotyczące działań w tym zakresie - zaznaczył.

"Chcę zapewnić koalicję antykorupcyjną, wszystkie organizacje pozarządowe, które się tym zajmują, że ich opinia dla nas jest szalenie istotna i każdy ich głos przy każdej okazji jest przez nas bardzo szczegółowo brany pod uwagę" - powiedział Nowak w sobotę w TVN24.

Jak podaje portal tvn24.pl, od kwietnia tego roku dyrektor programu "Przeciw Korupcji" Fundacji Batorego Grażyna Kopińska oraz Antykorupcyjna Koalicja Organizacji Pozarządowych domagają się danych dotyczących zasad działania tarczy, m.in. udostępnienia dokumentu, w którym premier poleca wdrożenie projektu oraz treści samego projektu.

W odpowiedzi - jak podaje portal - KPRM przesłała pismo, w którym twierdzi m.in., że projekt tarczy "nie ma sformalizowanego, biurokratycznego charakteru związanego z wyznaczeniem sił i środków ani z zatwierdzeniem planów lub harmonogramów działań".(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane