Premier Hiszpanii ostrzega przed demagogią: zagraża naprawie gospodarczej

PAP
opublikowano: 24-02-2015, 17:50

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy ostrzegł we wtorek przed "podmuchami wichrów ideologicznych" i "demagogią" szerzoną przez nowe partie polityczne, która zagraża naprawie gospodarczej państwa i grozi wstrząsami politycznymi w roku potrójnych wyborów.

W expose o stanie państwa szef rządu konserwatywnej Partii Ludowej (PP), czyniąc aluzje do antyliberalnej partii Podemos i jej sojuszniczki, greckiej Syrizy, powiedział: "Jest rzeczą bardzo niebezpieczną sądzić, że możliwa jest polityka socjalna nie mająca oparcia w solidnej polityce gospodarczej".

Rajoy, przemawiając w Kongresie Deputowanych, izbie niższej parlamentu, ostrzegał przed budowaniem państwa opiekuńczego na hipotetycznym założeniu, że będzie można "jechać dalej na cudzych pieniądzach".

Premier Hiszpanii w expose wygłaszanym na początku roku, w którym odbędą się kolejno wybory samorządowe, głosowanie do władz regionów autonomicznych i wybory powszechne, nie wymienił z nazwy nowego ruchu Podemos (Możemy), który według sondaży wyborczych może uzyskać w wyborach parlamentarnych pierwsze lub drugie miejsce.

Podemos, podobnie jak centroprawicowy ruch polityczny Ciudadanos (Obywatele), nie jest jeszcze reprezentowany w parlamencie.

W swym wystąpieniu szef rządu obiecał, że Hiszpania osiągnie w tym roku wzrost gospodarczy rzędu 2 proc. PKB (w 2014 było 1,4 proc. wzrostu) i utworzy 500 000 nowych miejsc pracy - tyle samo, ile udało się osiągnąć od 2011 roku.

Bez pracy pozostaje w tym kraju 23,7 proc. ludzi w wieku aktywności zawodowej.

Sytuację polityczną i gospodarczą Hiszpanii Rajoy wielokrotnie przeciwstawiał sytuacji greckiej, ale zastrzegał się, że położenie hiszpańskiej gospodarki jest "delikatne", ponieważ jest wystawiona na zmiany sytuacji międzynarodowej i "podmuchy wichrów ideologicznych".(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu