Premier Łotwy oskarża bank o próbę zaszkodzenia krajowi

opublikowano: 20-02-2018, 15:39
aktualizacja: 20-02-2018, 15:42

Premier Maris Kucinskis ogłosił, że przedstawiciele Norvik Banka chcieli zaszkodzić wizerunkowi Łotwy twierdząc, że  szef banku centralnego Ilamrs Rimsevics domagał się od nich łapówki.

Przedstawiciele Norvik Banka, w tym szef rady nadzorczej Grigory Guselnikov, powiedzieli agencji Associated Press, że  Rimsevics oraz inne osoby domagały się od banku 100 tys. EUR miesięcznie za możliwość działalności na Łotwie i próbowali mu zaszkodzić kiedy łapówki nie zapłacono.

- Są powody aby myśleć, że jest bardziej prawdopodobne iż Norvik Bank i pan Guselnikov próbują zaszkodzić wizerunkowi państwa – powiedział premier Kucinskis.

Wskazał, że Norvik Banka nie przedstawił żadnych dowodów władzom potwierdzających twierdzenia jego przedstawicieli.  - Każdy może przedstawić dowody prawne lub zwrócić się do odpowiednich władz z informacją o naruszeniu prawa, w tym płacenia lub żądania łapówki – powiedział premier Łotwy.

Władze chcą uniemożliwić Rimsevicsowi, który został zatrzymany przez policję podczas weekendu, powrotu na stanowisko. Szef banku centralnego, który wyszedł z aresztu po wpłaceniu kaucji, zapowiada tymczasem, że nie ma zamiaru podawać się do dymisji. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane