Premier: sędziowie TK powinni się zlustrować, zanim rozstrzygną o nowej lustracji

opublikowano: 10-05-2007, 16:15

Premier Jarosław Kaczyński powiedział w czwartek, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego powinni się zlustrować, zanim rozstrzygną, na wniosek SLD, czy nowa ustawa lustracyjna jest zgodna z  konstytucją. Według szefa rządu, w obecnej sytuacji "nie ma warunków prawnych" do zajmowania się przez Trybunał sprawą lustracji.

"Moje przekonanie jest takie, ale to jest przekonanie czysto indywidualne jako obywatela i prawnika, że w tym momencie nie ma warunków prawnych do rozważania przez Trybunał pytań związanych z postawionym przez SLD wnioskiem, dlatego że każdy z sędziów mógłby podlegać jakimś zarzutom" - powiedział premier na konferencji prasowej w Augustowie.

"Nie oznacza to, że kogokolwiek o cokolwiek posądzam, ale w moim przekonaniu najpierw sędziowie powinni się zlustrować, a dopiero potem powinno nastąpić rozstrzygnięcie tej kwestii, ale to jest mój pogląd czysto indywidualny" - dodał.

Prezes TK Jerzy Stępień wyłączył w czwartek sędziów Mariana Grzybowskiego i Adama Jamroza ze składu Trybunału Konstytucyjnego mającego wydać orzeczenie w sprawie lustracji.

Wniósł o to reprezentant Sejmu poseł PiS Arkadiusz Mularczyk w związku z zapisami rejestracyjnymi służb specjalnych PRL na ich temat, uzyskanymi z IPN. Obaj sędziowie oświadczyli, że nie byli agentami służb specjalnych PRL. TK kontynuuje toczącą się od środy rozprawę w składzie 11 sędziów.

Nieobowiązująca już ustawa lustracyjna z 1997 r. stanowiła, że oświadczenia lustracyjne sędziów TK - jak innych osób publicznych - były sprawdzane przez Rzecznika Interesu Publicznego. Mularczyk nie potrafił przesądzić czy Rzecznik sprawdzał wcześniej sędziów TK. Nie wiedział tego także reprezentujacy w TK wnioskodawców poseł SLD Ryszard Kalisz.

Wszyscy sędziowie TK musieli na podstawie nowej ustawy, która weszła w życie 15 marca, złożyć oświadczenia lustracyjne nt. ewentualnych związków ze służbami PRL; miały one trafić do marszałka Sejmu. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane