Premier zdecyduje o dymisji po oficjalnych wynikach wyborów

Paweł Kubisiak
opublikowano: 24-09-2001, 14:36

Premier Jerzy Buzek powiedział w Krakowie, że ewentualna decyzję o dymisji podejmie po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą. Wyniki głosowania mogą być znane we wtorek wieczorem. Premier podkreślił, że będąc odpowiedzialnym politykiem wyciągnie wnioski z wielkiej porażki, jaką dla AWS i rządu były wyniki wyborów.

Wypowiedź premiera związana jest z opinią Aleksandra Kwaśniewskiego, który chciałby, aby Jerzy Buzek podał się do dymisji. Jego zdaniem, byłoby to aktem honoru i rozsądku ze strony rządu. Prezydent uważa, że za taką decyzją szefa rządu przemawia werdykt wyborczy, z którego wynika, że rządzący dotychczas AWS nie wejdzie do przyszłego Sejmu. Później prezydent złagodził stanowisko sugerując, aby rząd nie podejmował żadnych istotnych decyzji.

Jednak wcześniejsza dymisja premiera jest mało prawdopodobna, ze względu na zapisy art. 162 Konstytucji, zgodnie z którym premier składa dymisję rządu na pierwszym posiedzeniu nowo wybranego sejmu. Dodatkowo Jerzy Buzek zaznaczył że rząd ma jeszcze konstytucyjny obowiązek przygotowania budżetu i zostanie to przeprowadzone. -Inne działania nie będą podejmowane - zapewnił premier.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu