Prezes JSW: wielu pracowników może zatrzymać akcje, licząc na wzrost

PAP
opublikowano: 15-05-2013, 13:19

W lipcu do obrotu mogą trafić akcje pracownicze, jakie 2 lata temu dostała załoga Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jej prezes Jarosław Zagórowski obawia się, że może to negatywnie wpłynąć na kurs, ale uważa, że wielu pracowników zatrzyma akcje, licząc na wzrost.

"Obawiam się pojawienia się dużej ilości akcji, ponieważ zwykle wpływa to negatywnie. Trzeba jednak brać pod uwagę opinie wielu analityków, którzy oceniają, że akcje JSW +już swoje wycierpiały+. Można więc liczyć, że ci pracownicy, którzy jeszcze mają akcje, zaczekają z ich ewentualną sprzedażą na wzrost ich wartości” - powiedział w środę dziennikarzom prezes.

JSW zadebiutowała na giełdzie w lipcu 2011 r. Pracownicy otrzymali w sumie więcej niż ustawowo należne 15 proc. akcji, ponieważ dodatkową pulą przyznano tym, którzy pracowali w spółce, ale nie mieli uprawnień do jej akcji ze względów formalnych. Akcji pracowniczych nie można było sprzedać przez dwa lata. Ten okres mija w lipcu tego roku.

Zagórowski, pytany o to w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego przypomniał, że część pracowników sprzedała już swoje prawa do akcji pośrednikom, którzy dokonywali ich skupu.

„Można spodziewać się, że do obrotu trafią akcje skupione przez tych pośredników; obecnie nie ma możliwości precyzyjnego oszacowania, jaka część walorów znalazła się w ich rękach. Natomiast pracownicy, którzy wciąż mają akcje, być może zaczekają na wzrost kursu, choć trzeba też pamiętać, że najczęściej o sprzedaży akcji decydują potrzeby domowych budżetów, a te rosną” - skomentował Zagórowski.

Prezes poinformował, że wkrótce rozpoczną się rozmowy ze związkami zawodowymi JSW na temat wielkości tegorocznego bonusu dla załogi (ma być wypłacony w czerwcu), który ma zastąpić dotychczasowe nagrody z zysku spółki. W ubiegłym roku na nagrodę z zysku za 2011 r. przeznaczono w sumie 130 mln zł, co średnio oznaczało dodatkową pensję dla każdego pracownika. W tym roku – jak mówił wcześniej prezes – bonus ma być mniejszy.

W środę Zagórowski nie chciał mówić o możliwej wysokości bonusu, tłumacząc, że będzie to dopiero dyskutowane ze związkami zawodowymi. Przypomniał, że wysokość bonusu ma być powiązana z ubiegłorocznym wynikiem finansowym spółki, jej bieżącymi wynikami oraz efektywnością pracy.

Jarosław Zagórowski, fot. Grzegorz Kawecki
Jarosław Zagórowski, fot. Grzegorz Kawecki
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane