Czytasz dzięki

Prezes LOT-u nie obawia się opóźnienia oferty akcji przez nowy rząd

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-09-2005, 18:44

Prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Marek Grabarek uważa, że rząd wyłoniony po niedzielnych wyborach parlamentarnych nie powinien opóźnić publicznej oferty akcji spółki, która zaplanowana jest na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Marek Grabarek uważa, że rząd wyłoniony po niedzielnych wyborach parlamentarnych nie powinien opóźnić publicznej oferty akcji spółki, która zaplanowana jest na pierwszy kwartał przyszłego roku.

    "Nie obawiam się opóźnienia procesu upublicznienia LOT-u, gdyż to, co LOT planuje, to nie jest pogłębianie prywatyzacji, nie wiąże się też z utratą kontroli przez Skarb Państwa nad spółką, bo jest to zagwarantowane ustawowo" - powiedział PAP Grabarek.  LOT był prywatyzowany w oparciu o specjalną ustawę, która zabrania Skarbowi Państwa zejścia poniżej 51 proc. w kapitale spółki.

    Zdaniem Grabarka, uplasowanie przez LOT nowej emisji na rynku będzie skuteczną próbą pozyskania kapitału na rozwój firmy. Prezes LOT-u powiedział, że przy okazji nowej emisji będzie można uporządkować skład akcjonariatu LOT-u, stwarzając syndykowi możliwość sprzedaży pakietu, który przejął po upadłym inwestorze strategicznym LOT-u, liniach Swissair.

    Grabarek powiedział, że dokładne "plasowanie w czasie" nowej emisji będzie zależało od sytuacji na rynku.

    "To co mnie dzisiaj może martwić, to fakt, że hossa na giełdzie trwa już długie miesiące. Pojawia się wiec pytanie, w jakim cyklu koniunkturalnym będzie znajdował się rynek warszawski w czasach, gdy my będziemy mogli rozważać ustalenie daty pierwszego notowania" - dodał.

    Szef LOT-u powiedział, że obecnie doradca LOT-u, firma JP Morgan, kończy opracowywanie wyceny spółki.

    "Ustalając wielkość emisji będziemy brali pod uwagę decyzję syndyka, który zdecyduje się sprzedać wszystkie lub olbrzymią większość swoich akcji, a z drugiej strony fakt, że Skarb Państwa musi utrzymać kontrolę nad 51 proc. akcji" - powiedział Grabarek.

    Prospekt emisyjny LOT-u ma trafić do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd pod koniec stycznia.

    Obecnie Skarb Państwa kontroluje 67,96 proc. akcji LOT-u, Syndyk ma w dyspozycji pakiet 25 proc. plus jedna akcja, a walory pracownicze stanowią 6,94 proc. kapitału przewoźnika.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane