Czytasz dzięki

Prezes Wirecard zwolniony za kaucją, władze chcą aresztować kolejną osobę

opublikowano: 24-06-2020, 14:37

Markus Braun, były prezes Wirecard, został zwolniony z aresztu po wpłaceniu 5 mln EUR kaucji. Prokuratorzy chcą teraz aresztować byłego dyrektora operacyjnego, donosi Reuters.

Jan Marsalek, zwolniony w poniedziałek przez Wirecard dyrektor operacyjny ma zostać aresztowany na polecenie prokuratorów z Monachium, poinformował w środę dziennik Handelsblatt. Tymczasem areszt opuścił już po wpłaceniu kaucji 5 mln EUR Markus Braun, były prezes niemieckiego operatora płatności.

Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie nieprawidłowości księgowych w spółce, które spowodowały, że audytor nie doliczył się 1,9 mld EUR w jej rocznym sprawozdaniu. W ubiegłym tygodniu sprawa wyszła na jaw kiedy z tego powodu nie doszło do jego publikacji. Początkowo tłumaczono, że „zaginione” pieniądze są w bankach w Filipinach, o czym miały świadczyć dokumenty, ale dość szybko okazało się to nieprawdą, a papiery okazały się sfałszowane. W poniedziałek nowy zarząd Wirecad poinformował, że pieniądze, których spółka poszukuje, z wielkim prawdopodobieństwem nigdy nie istniały.

W środę władze Filipin poinformowały o rozpoczęciu dochodzenia w sprawie Wirecard. Minister sprawiedliwości Menardo Guevarra ujawnił, że Jan Marsalek, który odwiedził kraj w marcu, prawdopodobnie nadal w nim przebywa. Reuters przypomina, że Filipiny nie mają umowy o ekstradycji z Niemcami.

Wartość rynkowa Wirecard spada w środę o ok. 20 proc. do 13,50 EUR po tym jak Bank of America ogłosił iż akcja niemieckiej spółki może być warta zaledwie 1 EUR. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane