Prezydent odwołał Gilowską i powołał nowego ministra finansów

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 24-06-2006, 13:58

- Prezydent Lech Kaczyński, na wniosek premiera odwołał w sobotę Zytę Gilowską z funkcji wicepremiera i ministra finansów. Na stanowisko nowego szefa resortu finansów powołał Pawła Wojciechowskiego.

- Prezydent Lech Kaczyński, na wniosek premiera odwołał w sobotę Zytę Gilowską z funkcji wicepremiera i ministra finansów. Na stanowisko nowego szefa resortu finansów powołał Pawła Wojciechowskiego. Gilowskiej nie było na sobotniej uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Premier zdymisjonował w piątek Gilowską, wobec której Rzecznik Interesu Publicznego wystąpił o lustrację. Ona sama uważa, że padła ofiarą "szantażu lustracyjnego". Jak dodała, nie była agentem SB.

Wojciechowski był od marca br. doradcą w Kancelarii Premiera. W latach 1999-2005 był prezesem zarządu Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Allianz Polska.

Prezydent Lech Kaczyński powołując nowego ministra finansów wyraził przekonanie, że wybór dokonany przez premiera jest wyborem słusznym, merytorycznym.

- Mam przyjemność poznać pana ministra dzisiaj - zwrócił się Kaczyński do Wojciechowskiego. Jestem przekonany, że wybór dokonany przez premiera jest wyborem słusznym, merytorycznym - podkreślił.

Nowy minister finansów Paweł Wojciechowski zapewnił w sobotę, że będzie kontynuowana ta sama polityka w zakresie finansów publicznych.

- Najistotniejsze jest, aby Polska dalej się rozwijała - powiedział nowy minister finansów dziennikarzom po otrzymaniu nominacji. - Mam nadzieję, że podołam wyzwaniu - zaznaczył. Pytany, czy będzie potrafił "tupnąć nogą" aby ograniczyć "zapędy koalicjantów", odpowiedział, że nie chodzi o "tupanie nogą, ale o dialog".

Premier Kazimierz Marcinkiewicz podkreślał, że Wojciechowski jest przygotowany do objęcia funkcji "z marszu". Zapowiedział także, że jako premier będzie koordynował całą politykę gospodarczą rządu.

Premier pytany, czy nie trzeba było poczekać z dymisją, odpowiedział: - Sytuacja jest dość klarowna. PiS przyjęło zasadę, że w sytuacji, kiedy rozpoczyna się proces lustracyjny dana osoba odchodzi ze stanowiska.

Dziękując Zycie Gilowskiej, prezydent powiedział, że ma nadzieję spotkać się z nią osobiście i osobiście jej podziękować za pracę. Również premier Kazimierz Marcinkiewicz podziękował Gilowskiej za dotychczasową współpracę.

- Decyzje, jakie podejmowałem w ciągu ostatnich godzin były decyzjami bardzo trudnymi - powiedział szef rządu.

Zyta Gilowska jest podejrzana o zatajenie związków ze służbami specjalnymi PRL. W piątek Rzecznik Interesu Publicznego Włodzimierz Olszewski złożył w Sądzie Lustracyjnym "ściśle tajny" wniosek o wszczęcie jej procesu lustracyjnego. 

O rychłej dymisji Zyty Gilowskiej jako pierwsi poinformowaliśmy w czwartek po zamknięciu sesji giełdowej na stronach internetowych „Pulsu Biznesu”.

DI, PAP

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu