Czytasz dzięki

Prezydent Ukrainy: chcemy pełnoprawnego członkostwa w Unii Europejskiej

  • PAP
opublikowano: 18-06-2020, 21:01

Ukraina chce pełnoprawnego członkostwa w Unii Europejskiej - oświadczył prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. Podczas czwartkowego szczytu liderów państw UE i Partnerstwa Wschodniego zaznaczył, że program ten jest korzystny dla Ukrainy, jeśli zbliża ją do członkostwa w UE.

"Partnerstwo Wschodnie nie ma ograniczać ambicji. Niektórym wystarcza polityczny dialog, innym - strategiczne partnerstwo z UE, ktoś pragnie integracji ze wspólnym rynkiem na bazie +czterech swobód+, a ktoś, tak jak Ukraina, domaga się pełnoprawnego członkostwa w UE" - napisał prezydent Ukrainy na Twitterze.

Jak czytamy na stronie internetowej biura prezydenta, Zełenski podczas swojego wystąpienia na odbywającym się w formie wideokonferencji szczycie oświadczył, że Partnerstwo Wschodnie jest korzystne dla Ukrainy, jeśli przybliża ją do członkostwa w Unii Europejskiej.

Zełenski odniósł się do sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Wyraził przy tym nadzieję na wspólne przezwyciężenie wyzwań z nią związanych "dzięki pogłębieniu integracji i zwiększeniu koordynacji między krajami, a nie dzięki politycznej samoizolacji i protekcjonizmowi".

Jak przekazano w komunikacie biura prezydenta, według Zełenskiego "pandemia nie powinna stać się przyczyną do zamknięcia granic UE dla obywateli państw partnerskich". Podkreślił też, że Kijów liczy na współpracę z UE w zakupie szczepionki przeciwko Covid-19, kiedy zostanie już opracowana.

Szef ukraińskiego państwa podziękował UE za wsparcie dla jego kraju, w tym za nowy program pomocy makrofinansowej w wysokości 1,2 mld euro.

Zełenski także poparł opracowanie mapy drogowej dotyczącej dalszego rozwoju inicjatywy PW i jej zatwierdzenie na szczycie Partnerstwa Wschodniego w przyszłym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane