Produkcja OPEC znów spadła

opublikowano: 02-12-2019, 17:15

Wydobycie ropy przez kraje tworzące kartel OPEC odnotowało ponowny spadek. Tymczasem ministrowie ds. ropy mają w najbliższych dniach zebrać się, aby omówić swoją strategię na przyszły rok.

Całkowita produkcja Organizacji Krajów Eksportujących Ropę naftową (OPEC) spadła w listopadzie 2019 r. o 110 tys.  baryłek dziennie do 29,7 mln dziennie, wynika z  danych zebranych i opracowanych przez agencję Bloomberg.

Ropa naftowa
fot. Bloomberg

W Angoli, która odnotowuje spadek w ciągu ostatnich czterech lat, produkcja spadła do najniższego poziomu od ponad dekady. Produkcja Iranu, już zmniejszona od lat 80. XX wieku przez sankcje USA, jeszcze bardziej obniżyła się.

Grupa składająca się z 24 krajów i jej sojusznicy, tzw.  OPEC +, spotka się w tym tygodniu w Wiedniu, aby rozważyć poziomy produkcji w nadchodzącym roku. Chociaż sojusz, który dostarcza około połowy światowej ropy naftowej, ograniczył podaż o 1,2 mln baryłek dziennie w tym roku, prognozuje ponowną nadwyżkę na początku 2020 r.

Pomimo obniżki wydobycia łączna produkcja OPEC pozostaje wyższa niż oczekiwany poziom, który będzie potrzebny w pierwszej połowie przyszłego roku. Jeśli grupa utrzyma 29,7 mln baryłek dziennie, nadwyżka wyniesie około 650 tys. baryłek dziennie, potencjalnie doprowadzając do spadku ceny surowca, szkodząc dochodom członków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane