Czytasz dzięki

Produkcja wina pozostaje poniżej średniej

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 27-10-2020, 18:06

International Organisation of Vine and Wine (OIV), organ branży winiarskiej oczekuje, że tegoroczna globalna produkcja wina pozostanie poniżej pięcioletniej średniej nadwątlona słabszymi wolumenami z Południowej Ameryki ograniczeniami produkcji w Unii Europejskiej.

Aktualna prognoza OIV zakłada, że w 2020 r. produkcja wina wyniesie od 253,9 do 262,2 mln hektolitrów, ze średnim szacunkiem na poziomie 258 mhl (1 hlm to 133 standardowe butelki).

Wino
fot. Bloomberg

To drugi z rzędu rok, kiedy produkcja ma pozostawać poniżej średniej po jej wzroście do niemal rekordowych wartości w roku 2018.

Paryska organizacja ocenia, że państwa UE, do których należą trzej najwięksi producenci wina na świecie - Włochy, Francja i Hiszpania - osiągną 159 mhl, co oznacza wzrost o 5 proc. w stosunku do 2019 r., ale wciąż poniżej średniej.

Do tego OIV spodziewa się, ze całkowita produkcja na półkuli południowej spadnie o 8 proc. w stosunku do 2019 r. do 49 mlh, a ujemna tendencja napędzana będzie sięgającym 17 proc. spadkiem w Argentynie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane