Prognoza: majątek najbogatszych rodzin osiągnie 9,5 bln USD do 2030 roku

Oskar NawalanyOskar Nawalany
opublikowano: 2024-09-04 17:17

Według prognoz firmy doradczej Deloitte majątek najbogatszych rodzin osiągnie 9,5 bln USD do 2030 roku, ponieważ firmy zarządzające ich majątkiem rozwijają się i przekształcają, aby konkurować z funduszami hedgingowymi — informuje agencja Bloomberg.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Oznacza to, że majątek najzamożniejszych rodzin wzrośnie o 73 proc. w porównaniu do obecnych 5,5 bln USD. Prognozy wskazują również, że liczba firm inwestycyjnych zarządzających ich kapitałem zwiększy się w tym samym okresie o jedną trzecią, osiągając 10 720.

W miarę jak coraz większa część globalnego bogactwa trafia do najzamożniejszych, a zakładanie firm zarządzających majątkiem staje się łatwiejsze, branża ta zaczyna dorównywać funduszom hedgingowym zarówno pod względem skali działania, jak i zatrudniania profesjonalnych inwestorów o podobnych kwalifikacjach.

Duże firmy zarządzające majątkiem najbogatszych rodzin wchodzą w nowe role na rynku, stając się inwestorami aktywistycznymi, którzy wpływają na zmiany w zarządach spółek i wymuszają reformy. Słabsze regulacje oraz ich zdolność do wywoływania poważnych konsekwencji inwestycyjnych były widoczne na przykładzie upadku Archegos Capital Management, prowadzonego przez Billa Hwanga, w 2021 roku.

Z raportu Deloitte wynika, że przeciętna firma zarządzająca majątkiem najbogatszych rodzin zatrudnia jedynie 15 pracowników i zarządza aktywami o wartości 2 mld USD. Tylko około jedna trzecia z tych firm jest prowadzona przez osoby spoza danej rodziny.