Program Bezpieczny Debiut pomoże przetrwać startupom

[SW]
opublikowano: 01-03-2012, 00:00

Nawet niewielki dług może doprowadzić nowo powstałą firmę do upadłości. Program Bezpieczny Debiut ma temu zapobiec.

Krajowy Rejestr Długów (KRD) uruchomił stronę internetową programu Bezpieczny Debiut w ramach Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, który ma pomóc nowo powstałym firmom przetrwać bezpiecznie pierwsze pół roku działalności.

Patronat nad programem objęło Ministerstwo Gospodarki. Mogą do niego przystąpić firmy zarejestrowane w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Przez kolejne pół roku otrzymają bezpłatniedostęp do usług KRD, ze szczególnym naciskiem na sprawdzanie, czy ich kontrahenci nie są dłużnikami.

W tym celu trzeba zarejestrować się na stronie www.bezpiecznydebiut.pl. KRD chce w ten sposób zmniejszyć liczbę bankructw nowych firm, wynikających z braku zapłaty za towary i usługi.

— Nikt w Polsce nie analizuje dokładnie, jakie są przyczyny bankructwa nowo powstałych firm. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że dość często ich powodem jest brak zapłaty za sprzedane towary lub usługi, co przy niewielkich środkach obrotowych uniemożliwia dalsze prowadzenie działalności — twierdzi Jakub Kostecki, wiceprezes KRD.

Z ankiety rejestru wynika, że przedsiębiorcy z sektora MSP przy zakładaniu firmy i prowadzeniu jej w pierwszym okresie napotykają bariery głównie w postaci braku wiedzy prawno-podatkowej (58 proc.), braku wystarczających sum pieniędzy (44 proc.) oraz niewystarczającej wiedzy o prowadzeniu firmy (30 proc.).

Ponadto 32 proc. zadłużonych firm, notowanych w KRD, zostały dopisane do rejestru przez ich partnerów handlowych. Na statystyczną firmę notowaną w KRD przypada 4,7 wierzyciela. Średni dług wynosi 4,6 tys. zł, co zdaniem KRD wystarczy, aby doprowadzić do bankructwa debiutującego przedsiębiorcę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [SW]

Polecane