Projekt noweli ustawy PZP w uzgodnieniach międzyresortowych

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 02-10-2006, 13:33

Minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka uważa, że w październiku rząd powinien przesłać projekt do Sejmu.

Projekt kolejnej nowelizacji Prawa zamówień publicznych trafił do konsultacji międzyresortowych - poinformowała na poniedziałkowej konferencji prasowej minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka. Dodała, że w październiku rząd powinien przesłać projekt do Sejmu.

Zmiany mają zapewnić szybszą i sprawniejszą absorpcję funduszy z UE. W latach 2007-2013 Polska będzie miała do wykorzystania ponad pięciokrotnie więcej środków niż w okresie 2004-2006, czyli ponad 67 mld euro.

Celem zmian jest większa jawność postępowań i przyśpieszenie rozstrzygania spraw. "Wyniki przetargów będą publikowane - nie tylko kto wygrał, jak wygląda jego oferta, ale również kto brał udział, jakie były oferty konkurencji oraz jakie były ceny" - stwierdziła Gęsicka.

Podkreśliła, że uczestnicy przetargu dotyczącego zamówienia o wartości powyżej 137 tys. euro będą mogli odwołać się od decyzji komisji oceniającej. Odwołania będą kierowane do Krajowej Izby Odwoławczej. "Jest to koncepcja nowej instytucji, która zastąpiłaby arbitraż" - powiedziała. KIO skupiałaby prawników z doświadczeniem w zakresie zamówień publicznych, którzy mieliby zakaz innej działalności, poza arbitrażową.

KIO powinna być instytucją maksymalnie niezależną, również od szefa Urzędu Zamówień Publicznych - podkreśliła minister.

Nowela przewiduje, że procedury przetargowe nie będą stosowane, jeśli wartość zamówienia nie przekroczy 14 tys. euro (obecnie 6 tys. euro).

"Cały proces zamówień publicznych ma ogromny wpływ na absorpcję środków unijnych. Każda zmiana Prawa zamówień publicznych, która prowadzi do ułatwienia realizacji zamówienia, łatwiejszego znalezienia dobrego, rzetelnego wykonawcy, wpływa na lepszą absorpcję środków unijnych" - powiedziała Gęsicka.DI PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Projekt noweli ustawy PZP w uzgodnieniach międzyresortowych