Projektowanie zmienia świat na lepsze

opublikowano: 10-11-2021, 17:45

Łódź przez lata była postrzegana jako miasto fabryk. Po upadku przemysłu włókienniczego minęły lata, zanim pojawił się pomysł na budowanie nowej tożsamości. Miasto postawiło na przemysły kreatywne, a jednym ze sztandarowych wydarzeń stał się Łódź Design Festival, który urósł do rangi najważniejszej imprezy związanej z projektowaniem w Europie Środkowej i Wschodniej. Od 2007 r. festiwal odwiedziło ponad 590 tysięcy gości. W tym roku jego hasło brzmi: Lepiej.

Pierwiastek kobiecy:
Pierwiastek kobiecy:
Na wystawie „Kobiety siłą, kobiety pięknem, kobiety w designie!” zaprezentowano 11 prac autorstwa projektantek z działu wzornictwa firmy Agnella i absolwentek Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. To dywany, których wzornictwo nawiązuje do siły kobiecego pierwiastka.
K.Jarczewski

Festiwal powstał jako przegląd osiągnięć polskiego wzornictwa – od przemysłowego przez projektowanie graficzne, architekturę, rzemiosło po usługi i koncepty. Dziś skupia się na interpretacji zjawisk i krytycznej dyskusji o otoczeniu i tym, jak na jego kształt wpływają innowacyjne pomysły. Podczas festiwalu spotykają się projektanci, architekci, przedstawiciele zawodów kreatywnych i publiczność ciekawa nowych pomysłów.

Różne twarze wzornictwa

Moc idei:
Moc idei:
Dla osób spoza branży zaskoczeniem bywa, jak dużo funkcjonalności, urody, połączenia myślenia artystycznego z technicznym i – co tu kryć – poczucia humoru można znaleźć w ideach polskich projektantów – uważa Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.
K.Jarczewski

Sercem imprezy jest program główny – wystawy kuratorskie nawiązujące do hasła przewodniego. Make me! – to międzynarodowy konkurs dla młodych projektantów, zaś plebiscyt must have wyłania najlepsze polskie realizacje. To upowszechniający polski dizajn, nieodpłatnie nadawany znak jakości, którym firmy mogą się posługiwać w kraju i za granicą. Jest też strefa dla dzieci – Edukreacja.

– Znaczenia słowa dizajn musieliśmy się nauczyć. Dla osób spoza branży zaskoczeniem bywa, jak dużo funkcjonalności, urody, połączenia myślenia artystycznego z technicznym i – co tu kryć – poczucia humoru można znaleźć w ideach polskich projektantów – uważa Michał Piernikowski, dyrektor festiwalu.

Dwa razy lepiej

Kooperacja:
Kooperacja:
Kolekcja mebli Oddity to wynik współpracy marki Square Drop ze studiem Kosmos Project – przykład połączenia wiedzy rzemieślniczej pracowni mebli zabytkowych z charakterystycznym stylem projektantów.
K.Jarczewski

To były trudne dwa lata dla organizatorów wydarzeń, jednak Łódź Design Festival pokusił się w 2021 r. o dwie edycje. Pierwsza, wiosenna, została rozlokowana w przeszklonych pawilonach wystawowych w różnych częściach miasta.

– Postanowiliśmy przygotować drugą, jesienną edycję, wracając do wnętrz Art_Inkubatora – mówi Michał Piernikowski.

Instalacje Oskara Zięty:
Instalacje Oskara Zięty:
Jedna z najbardziej atrakcyjnych wizualnie wystaw na ŁDF w ostatnich latach.
K.Jarczewski

Jesienna edycja pod hasłem Lepiej 2.0 trwała cztery dni (16-19 września 2021 r.) – odbyło się 20 wystaw bezpłatnych dla publiczności.

– Postanowiliśmy je wypełnić najciekawszymi projektami i pracami twórców, chcących zmieniać świat na lepsze. Najważniejsze przesłanie tego festiwalu to żeby było lepiej i żebyśmy w kolejnych latach nie musieli walczyć z pandemią, z obostrzeniami, by wszyscy miłośnicy wzornictwa mogli tu przychodzić i cieszyć się tym, co prezentują organizatorzy i kuratorzy – mówi Maciej Łaski, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń, partnera strategicznego festiwalu.

Opowiadanie o przedmiotach

Stalowe opowieści:
Stalowe opowieści:
Oskar Zięta to twórca wielowymiarowych prac, które odpowiadają na zróżnicowane wyzwania współczesności.
K.Jarczewski

Dizajn to nie tylko estetyka, lecz także sposób myślenia o projektowaniu. Zdaniem organizatorów festiwalu powinno być ono oparte na naukowych podstawach, pomagających w rozwiązywaniu codziennych problemów związanych z organizacją życia. Dlatego w tym roku młodzi projektanci mierzyli się z tematami pracy w domu, zieleni w miastach i wykorzystania odpadów.

Na wystawie „Kobiety siłą, kobiety pięknem, kobiety w designie!” zaprezentowano 11 prac autorstwa projektantek z działu wzornictwa firmy Agnella i absolwentek Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. To dywany, których wzornictwo nawiązuje do siły kobiecego pierwiastka.

Cieszą oko:
Cieszą oko:
Kilim autorstwa Piotra Niklasa. Marka Splot traktuje kilimy jako element życiowej scenografii, nie przypisując mu zdefiniowanej funkcji innej niż ta, aby cieszyć.
K.Jarczewski

Wystawa „Inflatales. Stalowe opowieści Oskara Zięty” była przykładem myślenia o projektowaniu w sposób odpowiedzialny – bo stal i aluminium wykorzystane przez Ziętę to materiały, które mogą być wielokrotnie przetwarzane. Jego dziełem jest m.in. najlżejsze ekologiczne krzesło świata: Ultraleggera.

– Meble i inne przedmioty jego autorstwa przypominają nadmuchane, lśniące baloniki. Oskar Zięta jest twórcą jednej z najnowocześniejszych technologii obróbki stali. Ta wystawa była mieszanką nauki i pasji – podkreśla Michał Piernikowski.

Lekkie i ażurowe:
Lekkie i ażurowe:
Lampy Kalky polskiej firmy Bozzetti z kloszami z ręcznie barwionej i impregnowanej własną technologią kalki technicznej.
K.Jarczewski

Częścią programu było przedstawienie rezultatów badania „Jakość życia w czasie pandemii” zrealizowanego we współpracy z Biurem Badań Społecznych Question Mark.

– Zamknięcie w domach uświadomiło wielu osobom, że ważne jest, jak nasze mieszkania pachną czy brzmią, jak się w nich oddycha i funkcjonuje i czy możemy w ich przestrzeni być aktywni fizycznie. Przyglądając się projektom prezentowanym zarówno przez studentów, jak i uznanych producentów, potwierdzamy wnioski z naszego badania: chcemy się otaczać pięknymi, trwałymi i wielofunkcyjnymi przedmiotami – twierdzi Aleksandra Kietla, rzeczniczka festiwalu.

Ikona wzornictwa:
Ikona wzornictwa:
TAR to projektowanie i niskoseryjna produkcja lamp. Kolekcja oparta jest na autorskich projektach Tomasza Andrzeja Rudkiewicza, z których pierwsze – lampy Reflex – powstały w 1981 r. Wystawa składała się z lamp serii Zeppelin, Reflex, Cocco.
K.Jarczewski

Także dla najmłodszych przygotowano coś specjalnego: poświęcone Łodzi słuchowisko architektoniczne o przygodach Neli i Felka (z wynikami badania i ze słuchowiskiem można się bezpłatnie zapoznać na stronie internetowej festiwalu).

– To dla nas ważne, by prezentować prace młodych twórców, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. Zależy nam, żeby te projekty wyszły z uczelnianych pracowni i żebyśmy zaczęli o nich rozmawiać w różnych środowiskach. To, w jaki sposób studenci będą się uczyli, co będą projektowali, wpłynie na nas wszystkich w przyszłości – podkreśla szef festiwalu.

Ekologicznie:
Ekologicznie:
Pierwsze na świecie urządzenie do czyszczenia i sterylizacji wielorazowych kubeczków menstruacyjnych. Emanui to nowa marka, która promuje zdrowsze i bardziej zrównoważone rozwiązania dla miesiączkujących kobiet.
K.Jarczewski

Organizatorzy już zapraszają na 16. edycję Łódź Design Festival, która odbędzie się w połowie maja 2022 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane